5 C
Cegléd
2025. november 13. csütörtök
spot_img

Megemlékezés a Huszárlaktanyában

A hivatalos városi megemlékezés mellett a Jobbik Ceglédi Alapszervezete a régi Huszárlaktanyában meghalt, fogvatartott és onnan a Szovjetunióba, malenkij robotra vagy Gulág táborokba hurcoltak emlékére tartott rendezvényt a kommunizmus áldozatainak emléknapján február 25-én.

A 2. világháború alatt hazánkban 47 településen 56 fogolytábor működött, a legnagyobb közülük Cegléden. A hadifogolytábor, a ma Huszárlaktanya néven ismert épületegyüttes volt a Szolnoki úton.

A láger falain belül mintegy 200 000 fogoly fordult meg. A foglyok minimális ellátást kaptak, dühöngött a tífusz, a vérhas és százszámra haltak meg a legyengült emberek.  A legtöbben éhen haltak. A halottak közül 400 fiatalt a közeli temetőbe, tömegsírba, másokat a szántóföldön, jelöletlen gödrökbe földeltek el. A 60-as években ezekről a területekről mélyszántások során emberi csontok sokasága került elő.  Akik túlélték a láger borzalmait, azokat elhurcolták a Szovjetunióba, úgynevezett „málenkij robotra”.

Ezen falak áldozataira és a kommunizmus sötét korára emlékezve Ifj. Hegedűs Lóránt lelkipásztor a Budapesti Hazatérés templomának lelkésze mondott ünnepi beszédet. Ezt követően elhelyezték a kegyelet és a megemlékezés virágait a 2012-ben avatott emléktábla alatt és végül közösen elénekelték a Himnuszt.

László Ágnes

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

„Kutyás” képviselőjelölt

Újabb jelölt mutatkozott be a közösségi médiában, aki országgyűlési...

Új P+R parkoló Nagykőrösön

Elkészült és már mindenki számára használható az új P+R...

Második városi grundbirkózó bajnokságot

Pénteken második alkalommal került megrendezésre a Városi Grundbirkózó Bajnokság,...

Teljes fennakadás a vasúton

Kedden kora este Cegléd állomás Szolnok felőli végén egy...

Két ember életét vesztette

Halálos közúti baleset történt vasárnap este a 3121-es úton,...