6.1 C
Cegléd
2025. november 4. kedd
spot_img

Helytörténeti kutatások

A napokban a Dózsa György Honvéd Nyugdíjas Egyesület vendége volt Dr. Jójárt György nyugdíjas osztályvezető főorvos, Cegléd város díszpolgára, akivel Kocsis István beszélgetett életútjáról, gyógyító munkásságáról és helytörténeti kutatásainak eredményeiről.
A jelenlévők számára rendkívül érdekes volt a „Téglákba vésett történelem” című könyvből bemutatott felvételek megtekintése. Megtudták, hogy 1944. novemberétől Cegléden működött legnagyobb gyűjtő és tranzit hadifogolytábor. A tábori körülmények miatt naponta 50-60 fogvatartott halt meg, akiket a laktanya mellett, a Csengettyűs temetőben földeltek el.
Szívszorítóak voltak a téglákba vésett írások. A szülőktől, a kedvestől, a hazától való elköszönések, amelyek elég gyakran az utolsó üzenetek voltak. A hallgatóság azt is megtudta, hogy a hadifoglyokat, valamint az elkapott, elfogott civileket kétfajta táborba szállították. Valamilyen okból elítélt hadifoglyok a Gulágra, míg a többiek a Gupvira, kényszermunkatáborba kerültek.
A kötetlen beszélgetés során az előadó elmondta, eddig négy kötete jelent meg, most dolgozik az ötödiken.
A hosszúra nyúlt beszélgetés végén, Juhász István alelnök megköszönte az érdekes, tartalmas előadást. Jó egészséget kívánt a további eredményes kutató munkához, és ajándéktárgyat adott át az egyesület nevében. KI

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Tragédia egy ceglédi nevelőszülői családban

Szomorú hír rázta meg a hazai közvéleményt a múlt...

Bővül az Ipari Park Cegléden

Több mint 314 millió forint vissza nem térítendő európai...

Magabiztos Cápagyőzelem az Alsónémedi ellen

A Ceglédi KK SE Kék Cápák U18-as csapata csütörtök...

Kiemelt kínai delegáció járt Cegléden

Két kiemelt kínai delegáció látogatott Ceglédre – újabb mérföldkő...

Tizenéves rabló terrorizált Cegléd utcáin

Nem úgy tűnik, hogy a korábbi ítélet visszatartotta volna...