21.5 C
Cegléd
2025. július 23. szerda
spot_img

A hír igaz, csak nem pontos

A Ceglédi Panoráma 2025. február 28-i számában, a História rovatban A Fehér Ló Fogadó címen megjelent írást szeretném pontosítani.

Cegléd városa laktanyát akart építeni, hogy a lakossághoz beszállásolt, századnyi lovasságot egy helyre gyűjtse, csökkentve ezzel a lakosság terhét és a katonákkal való surlódás lehetőségét. A Vallásalapítványi Uradalom tulajdonában lévő Fehér Ló és Vörös Ökör fogadókat szemelték ki erre a célra. A Budapest-Cegléd vasútvonal megnyitásával a fogadók forgalma visszaesett, és az uradalomtól 1870-ben 5500 forintért megvásárolták a két épületet. Végül – a hadüggyel történt egyeztetés után – a szolnoki és a törteli országutak kereszteződésénél épült fel a huszárlaktanya, de nem a Fehér Ló épületét használták fel, hanem attól keletre, mellette épült fel 1874-ben. A Fehér Ló épületét bérbe adták. Később lakásokat alakíthattak ki a fogadóból, és tudomásunk szerint ebben az épületben lakott Szabó Nándor, aki a monarchia haditengerészeténél szolgált, és 1866-ban részt vett a lissai tengeri ütközetben. Az ütközetről metszet készült, ennek nyomata Szabó Nándor szobájának falán függött. Két huszártiszt kvártélyozott nála. Papp László fényképet készített róluk, nem ő lakott a volt Fehér Ló fogadóból kialakított lakásban. Ő fényképet készített Szabó Nándorról. A fényképen Szabóék családja és két főhadnagy látható. Szabó Nándor mellén négy kitüntetés, az álló fiatal hölgy fejénél pedig a lissai tengeri ütközetről készült metszet látható.

A laktanyában az új huszárlaktanya felépítése után a katonaság, csendőrség pótló-avató bizottsága működött, és egyéb katonai, csendőrségi funkciót szolgált. 1913-ban az állam megvásárolta, és fiatalkorú bűnözők fogháza lett. 1944-45-ben a fogolytábor kórháza volt benne, majd újra fogház lett. 1954-ben a fogházat Sátoraljaújhelyre helyezték át. A fogház egy részében ipari üzemek dolgoztak, más részét a kórházhoz csatolták, a Béke tér felé eső részben pedig kollégium működött. 2010-ben lebontották a sokat látott épületeket.

A Vörös Ökör fogadót 1873-ban ispotállyá és szegényházzá alakítottak (a mai Bajcsy-Zsilinszky téren), a Fehér Ló fogadót pedig lakásokká, csendőrőrs is volt benne, a II. Világháború után a külterületi rendőrőrs foglalta el. A tér neve is változott, Fegyver tér, Csendőr tér, majd Béke tér lett. Hidvégi Lajos szerint az épület ma is áll, a rendezvényterem mellett, a Lövész u. másik oldalán. Lakások vannak benne.

A harmadik fogadó a Zöldfa volt a Kőrösi úton (amit egyik bérlője után Chinesernek is neveztek). Ebből katonai kórház lett, majd árvaház volt benne. Ma orvosi rendelő működik az épületben.

Azt nem tudjuk, hogy a fogadókból a sokszori alakitás után mennyi maradt meg, mennyi az új épületrész.

Hozzászólásom Gyura Sándor-Jójárt György: A ceglédi laktanyák és a helyőrség története 1946-ig c. könyv alapján készült.

 

Jójárt György

 

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Gyermekpornográf tartalmak miatt vettek őrizetbe egy ceglédi férfit

Ausztrál nyomozók jelzése alapján indult eljárás egy ceglédi férfi...

Biztonsági kamerák egyedi felhasználása

Gondoltál már arra, hogy a biztonsági kamerák nemcsak az...

Védelem és stílus: autófóliázás napjainkban

Az autód számodra sem csupán egy egyszerű közlekedési eszköz?...

Amikor a csend válik válasszá: mit tegyél, ha eltűnik a másik fél?

Biztosan veled is előfordult már, hogy az online ismerkedés...

Széchenyi út és a Jászberényi út találkozásánál bírságoltak a ceglédi rendőrök

2025. július 8-án közlekedésbiztonsági akció zajlott a város egyik...