A ceglédi Kossuth-kultusz első legbecsesebb tárgya egy asztal volt. „Kossuth Lajos 1848-ban ezen szónokolt” – ezt vésték a lapjába és a városi levéltárban, majd a múzeumban őrizték, de a második világháborúban eltűnt (megsemmisült, ellopták). Sajnos, számos, ehhez hasonló történet olvasható még a múzeum régi irattárában, de aki a mostani kiállítást megnézi, láthat majd benne érdekes tárgyakat és dokumentumokat. Van itt egy asztal is: ez Kossuth turini (Collegno al Baraccone-i) házából származik. Praktikus bútordarab lehetett ez, a mai ésszel felfoghatatlan mennyiségű levelet, iratot, feljegyzést megíró kormányzó otthonában! Személyes holmijai közül a utazó táskáját és a cipőjét állítottuk ki. Ezek a tárgyak túlélték tulajdonosukat és akár jelképei is lehetnének Kossuthnak, aki hosszú élete alatt nagyon sokat utazott és sokat költözött; persze, nem mindig önszántából választotta ezt az életformát. A múzeum Kossuth-ábrázolásai közül néhány nevezetes darab került be a kiállításba. A legismertebb az a fotó, mely a ceglédi 100-as küldöttség tagjai számára készült 1877-ben. Az egyik vitrinben látható a Szohár Péternek dedikált példány; az ő távoli leszármazottjának, Garas Kálmánnénak ajándékaként került hozzánk néhány évvel ezelőtt. Ezt a fényképet Budapesten készítette Simonyi fényképész, de van olyan portrénk is, amelyet Münchenben festett le egy ceglédi születésű művész, Tury Gyula. Ugyancsak városunkban élt egy másik, az öreg Kossuthot ábrázoló festmény alkotója, Réthy Lajos. A rajzpályázatoknak is gyakori témája Kossuth alakja; a teremben látható képeket ceglédi gyerekek rajzolták.
A Kossuth-kultusz tovább él a 21. századi tárgyakban is. Például azon a pólón, amely a 6. ARC plakátkiállítás egyik terméke volt 2005-ben. „Kossuth Lajos menekült volt” – olvasható a másik, az ENSZ Menekültügyi Bizottsága 2002-ben árusított pólóján.
A New York-i Kossuth-szobor 1928-as avatásának dokumentumai, az utóbbi évek ajándéktárgyai, a ceglédi szobrot ábrázoló képeslapok, néhány plakát, pénzek, plakettek, szobrok: ezek is a Kossuth-kultusz változatos korszakait illusztrálják.
A kiállítás nézőinek nem kerülheti el a figyelmét egy apró, gyászszegélyes cédula. Ez egy névjegy, rajta ez az egyetlen szó olvasható: Kossuth.
„Kossuth Lajos menekült volt”
(A képeken: Kossuth íróasztala. Kossuth utazó táskája. Részlet a 2005-ös ARC plakátkiállítás pólójáról)