23.2 C
Cegléd
2025. április 21. hétfő
spot_img

Szeretem a változatosságot

– Mikor került kapcsolatba a foltvarrással?
– 1997-ben nyílt meg a Ceglédi Galériában az első foltvarró kiállítás, amit a Foltvarró Céh (a foltvarrók országos szervezete) rendezett. Elvarázsolódtam a látottaktól. Az ’60-as évektől  ruházati eladóként dolgoztam Tápiószelén és szorgosan gyűjtögettem a szebbnél-szebb textíliákat. Ezen a kiállításon fogalmazódott meg bennem, hogy elsajátítsam ezt a technikát. Ez a tárlat volt tehát a mérföldkő és 1998-ban megalakult a Folton-Folt Klub a művelődési központban Matetitsné Szász Gizella vezetésével. Közös varrások követték egymást hónapról hónapra, ahol szakemberek segítségével megismertük a foltvarrás fortélyait.
– Nagyon aprólékos, már-már megterhelő munkának tűnik némelyik alkotás.
– Nekem inkább megnyugtató. Természetesen kell fantázia a leendő alkotás megtervezéséhez, törekedni kell a használt színek harmóniájára és az összeállítás, a varrás pontosságára. Én inkább a hagyományos, jórészt amerikai motívumokat kedvelem, számomra az egyszerűség az igazán kedves. Szakmámból adódóan ismerem a textilfélék tulajdonságait, használhatóságukat a foltvarrásban.
– „Gyűjtögető életmódot” tetszik folytatni, mégis megterhelő lehet a nagy mennyiségű anyag beszerzése.
– A foltvarró csoportoknak sok településen van olyan üzleti kapcsolatuk, ahol a kereskedő külön számukra beszerzi a szükséges anyagokat. Cegléden is hasonló a helyzet, de kaptunk-kapunk támogatásként szabászati hulladékot is, amit fel tudunk használni a munkáinkhoz. És gyakran megesik, hogy saját megunt, divatjamúlt ruhadarabunk – szoknyánk, kötényünk – ölt új formát egy-egy takaróban, párnahuzatban, táskában.
– Táskák, takarók, terítők, párnák… sorolhatnám a szebbnél szebb munkákat. Melyik áll legközelebb a szívéhez?
– Nincs kedvenc alkotás, szeretem a változatosságot. Egy párna, egy kis terítő természetesen kevesebb ráfordítást igényel, mint egy takaró. Másrészt, általában nem folyamatosan készül egy-egy munka, hanem több munkán dolgozok párhuzamosan. Így változatosabb a foltvarrás. Szeretem a kisebb feladatot, legyen az párna vagy terítő. Egy-egy takaró összeállítása többhónapos munka, többszöri megszakítással, ezért egy évben legfeljebb egy-két takarót készítek. Az is igaz, hogy az élet sokféle más teendőt is megkíván, mint a háztartás, de szeretem a kerti munkát is.
– Ha kedves vendég érkezik  Tápiószelére, soha nem távozik üres kézzel.
– Így igaz, valóban szívesen készítek apróbb, néha komolyabb ajándékokat a családnak, barátoknak. Az ajándékok többsége párna és terítő, de akad azért takaró is. Szeretem az apró ajándékokat, melyekkel otthonosabbá, barátságosabbá tehető a lakásuk.
A Folton-Folt Klub is szeret ajándékozni. Évek óta készítünk kisebb-nagyobb ajándékokat egy-egy intézménynek. Minden évben megbeszéljük, hová, milyen meglepetést adunk. Megajándékoztuk már a Losontzi Iskolát, a ceglédi általános iskolákat, a Gyermekkönyvtárat, a Szociális Otthont, a Református Gyermekotthont. Ebben az évben a Zeneiskola egyik termébe varrtunk székpárnákat. Szintén közösen, a feladatokat szétosztva készítjük el a tombola tárgyakat az éves kiállításaink megnyitójára.
– Hogy készülnek a tagok a bemutatkozó kiállításokra?
– A Klub egy-egy évada szeptembertől június végéig tart, a páratlan hetek szombatján, 15-18 órakor vagyunk együtt és általában az évadot zárja a Galériában rendezett kiállítás. A foltvarrás szabadság mindannyiunk számára. Közösen megállapodunk egy-egy kiállítás fő témájában, de a megvalósulás folyamata egyénenként más és más. Összejöveteleinken ötletbörze is van, hiszen ma már sokrétű a szakirodalom, a hazai és külföldi folyóiratok mellett komoly forrás az internet is. Kapcsolatot tartunk több, vidéki csoporttal, megnézzük egymás kiállításait, így is gyűjtünk ötleteket, technikai ismereteket, s ezt saját munkáinkban hasznosítjuk.
Csoportunk tagjai többfélék, óvónő, tanítónő, „főállású” anya, munkanélküli, többen vagyunk nyugdíjasok. Ez a sokféleség előnye a csoportnak, hiszen sokféle az egyéni érdeklődés, ebből fakadóan többféle az egyéni ízlés és az elkészült munka, még a közösen vállalt fő mondanivaló megvalósításában is.
– 2013 jubileumi év lesz a klub életében. Készülnek valamilyen különlegességgel erre az alkalomra?
– Valóban évfordulós lesz 2013, akkor nyílik majd meg a Ceglédi Galériában a 15., éves kiállításunk. Milyen különlegességgel? Ez legyen majd meglepetés.
Ha visszatekintek az elmúlt évekre, azt is el kell mondanom, hogy csoportunk nemcsak a Galéria évenkénti kiállításaival lépett a közönség elé. Közel húsz alkalommal szerepeltünk alkotásainkkal Csemőben, Nyársapáton, Tápiószőlősön és több ceglédi intézményben. Részt vettünk kézműves rendezvényeken Tápiógyörgyén, Csemőben. Legutóbb pedig sikeresen szerepeltünk kiállítással és gyermekfoglalkozással Budapesten, a Művészetek Palotájában.
– Kikapcsolódás, hobbi, munka? Mit jelent a foltvarrás Borika néni számára?
– Nemcsak nekem, hanem a klub minden tagjának egyszerre lelket nyugtató kikapcsolódás, természetesen munka és kedvenc időtöltés a foltvarrás. Az alkotás öröme, egymás segítése is összekapcsol bennünket. Számunkra a foltvarrás sikerélményt nyújt és évek óta tapasztaljuk, hogy örömforrás az alkotásainkban gyönyörködő látogatók számára is.

Kisfaludi István kiállításmegnyitón készült képei…

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...