6.1 C
Cegléd
2024. október 16. szerda
spot_img

Kilépnének a saját árnyékukból

 

Jankai Jánost, a Ceglédi Fúvós Egylet és a Civil Fórum leendő vezetőjét a tervekről, változásokról kérdeztük: – Arculatváltást szeretnénk a szervezetben, hogy az elmúlt egy évben lezajlott ismerkedésen, beszélgetésen kívül ki tudjunk lépni a saját árnyékunkból. Célunk, hogy bekapcsolódjuk a megyei és országos civil életbe. Az eddigi évi egy-két rendezvényen túl célirányosan megszervezni a programokat, minden résztvevő szervezet feladatvállalásával. Így egy-egy rendezvény, progam lebonyolítását más-más egyesület vállalná profiljával összhangban, a többi pedig aktívan segítené a munkájukat. Tevékenységünk fő csapásiránya egyre inkább a családsegítés. – vázolta fel Jankai lapunknak a tervezett főbb változásokat.

A civil élet két legkritikusabb kérdése az aktív részvétel hiánya és az anyagi források előteremtése. Közeledik a civil szervezetek egyik fő pénzügyi bázisa, az 1%-ok-ról rendelkezés határideje. (Az egyszerűsített bevallást választók február 15., egyéni vállalkozók február 25. önadózók május 20-áig rendelkezhetnek adójuk 1 %-áról.) A lassan csordogáló 1%-okra azonban nem építhetnek csupán a civil szervezetek, pályázatok útján is kellene forráshoz jutniuk. Bajor Imre, a Gerje alkotókör elnöke szerint az idei Nemzeti Alap pályázatokon kevés ceglédi szervezet indult és még kevesebb nyert:

– Megdöbbentő látni, hogy Ceglédről – a nyertes pályázati lista alapján – 13 szervezet pályázott támogatásra, ebből 5 nyert, a többi várólistás. Ezzel szemben a kisebb lakosságú Abonyban 9 pályázott és csak 3 várólistás. A kérdés csak az, mi az oka ennek a gyenge szereplésnek: ha nem pályáztak miért nem, vagy pedig nem tudnak megbírkózni a pályázati adminisztrációval, esetleg anyagukat hibásan, hiányosan adták be?!  A fórum ebben is segíteni tud a helyi civil szervezeteknek. A helyzet az, hogy hamis kép él helyben és országosan is a civil életről. Elvileg 200 bíróságilag bejegyzett civil szervezet van Cegléden, de ennek kb. kétharmada nem végez érdemi munkát, alvó állapotban van. Van kormányzati törekvés arra, hogy a nem működő, de hatalmas adminisztratív terhet jelentő passzív szervezeteket “kiejtsék a rendszerből”. A Civil Fórumnak viszont az a célja, hogy minél több egyesületet visszahozzunk az alvó állapotból. – mondta Bajor Imre.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Cegléd “reménységei”

Az immár hagyományosan megrendezett Reménységek Kupáján 4 játékossal szerepelt...

A németországi költöztetés is történhet zökkenőmentesen

Az utóbbi években azt tapasztalhattuk, hogy egyre több ember...

Hajnali sokaság az iskola udvarán

Két ceglédi iskolából (Unghváry és Bem) több mint 100...

Tisza sziget Cegléden

Október 4-én került sor a Tisza Szigetek találkozójára Nagykőrösön,...

Megy vagy marad?

Október 10-én tesz esküt és kezdi meg munkáját a...