12.1 C
Cegléd
2025. április 24. csütörtök
spot_img

Táj-folt

Kiss Gábor és Varényi István kiállításának meghívóján a helyszínen (Kórház Könyvtára) és az időponton (november 22-30) kívül egy nonfiguratív kép látható. Utóbbit azonban hiába keressük a páros bemutatkozó anyagában!

Találunk viszont átiratokat Gábor ecsetjéből virágcsendéletre, tanyás, ligetes tájképre.  A legkevésbé sem szokatlan témákba dinamikus gesztusok, talált eszközökkel felkent pigment, visszakapart, vagy többször átfestett felületek játéka lehel életet. Színkezelés szempontjából az expresszió keveredik az impresszióval, így közvetlenül a tubusból, dobozból kerül festék a képre.  Nem csoda, hogy a Közösségi Múzeum által az alkotónak juttatott műteremben korábban háztartásból nyugdíjba vonult tárgyakra és rokkant gördeszkák felületére festett tavirózsákat, naplementéket láthattam. Street-artos formavilágú munkákat is, „melyekre készültem”.

Az utca és az extrém sportok hozták össze Gábort Istvánnal, aki most diplomázik festészetből a Szegedi Egyetemen.  István fiatalos hevületét egy tussal készült sötét hangulatú erdő-tanulmány, és a holtágban ázó száraz fatörzset láttató, izgatott ecsetjárású aquarell mutatja be képei sorának elején. Ahogy tárlatban befelé haladunk önfegyeleméről és a vízfestés hagyományainak behatóbb ismeretéről tanúskodó lírai tájképeit láthatjuk, melyek finom úsztatott színezetű felületekkel jelenítik meg a horgászat, csendes vízparti szemlélődés hangulatait. A mértanias kompozíciók szintén a nyugalom érzetét erősítik. 

Érdeklődésüket táplálja a természet , szépművészet és a kortárs művészeti irányok szeretete, ezért e fiatal alkotók a közös műtermi munkát tűztek ki célul, ahol komoly szakmai elvárásokat támasztanak majd  magukkal és egymással szemben.  A plakáton ifj. Kőhalmi Dezső (a kórház könyvtárosa) úgy helyezte el a két táj-foltot, hogy egy harmadik, mindkettőjükre jellemző kép jöjjön létre, bizonyítva ezzel, hogy a fenti cél nem elérhetetlen. Munkájukhoz segítséggel szívesen szolgál a CAE Benedek Péter Rajzköre is, mely néhány hete műterem-látogatáson vehetett részt Kiss Gábornál és péntekenként 17 órakor a Gimnázium Rajztermében Csurgai Ferenc képzőművész vezetésével tartja alkalmait. 

Fotó: Szokolai Attila

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Az április az önkéntesség jegyében telt az Infineonnál

Magyarország legnagyobb teljesítmény-félvezetőket gyártó vállalata, az Infineon Technologies Cegléd...

Húsvéti csoda

Húsvét ünnepén egy cica megmentéséért fogott össze egy lelkes...

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...