8.1 C
Cegléd
2024. október 13. vasárnap
spot_img

Böjt

A Kossuth Rádió is tudósított Somos Gyula Iktiológia című előadásáról, mely a budapesti Párbeszéd házában hangzott el két hete. A hal ikonográfiája alcímmel futó bemutatkozás főpróbája Cegléden volt, mely más művészeti programokkal együtt, húsvéti lelki-szellemi felkészülésként is felfogható.

A FIAM házban „két ülésben” beszélgettünk három holland festő-publicista művészetelméleti írásai kapcsán, melyeket Somos Gyula fordításában olvastak fel ceglédi értelmiségiek. Vita alakult ki arról, hogy egyes modern, avantgárd és kortárs alkotók alkotásai művészetnek tekinthetők-e. Ezt a kérdést sokan boncolgatták már az elmúlt ötven évben, végleges választ mi sem kaptunk és adtunk, viszont egyetértés volt tapasztalható abban: „Nem minden arany, ami fénylik!” Másképpen fogalmazva, a (mű)tárgyról sokszor nem szakértők mondják (rosszabb esetben kiáltják)ki értékét,  manipulálva ezzel  a közönséget. Ezért a műértők megszólalása igen fontos, még a vélemények ütköztetése, konfrontáció árán is. (Lásd még: CP Facebook: Du vs So)

Somos Gyula méltatta a Református Iskola Kötelezők és szabadon választottak című kiállítását a Kossuth Művelődési Központ és Könyvtár Galériájában, melyen bibliai és világi témájú különleges gyermekmunkákat mutatnak be. A Ceglédi Panoráma Facebook-oldalán bőséges képanyag látható az alkotásokból és a kiállítás megnyitóról.

A Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium Díszterme február-márciusban az ott próbáló „éneklő osztályoktól” hangos. Kiss Imre túrkevei fotós munkái ellenpontjai a zajos gyermektársaságnak, hisz szülővárosa református templomának zugait pásztázza optikájával. A fotók harmada dokumentáló jellegű, nagyobb része az Isten háza szép részleteit erősíti fel a fényképezőgép eszköztárával. Kegytárgyak, daloskönyvek, bútorok válnak ki a sötét háttérből, szinte festményszerűen. Kisebb része olyan részleteket ragad meg, melyről még a lelkész sem tudta, hol kattant a gép zárja s vált absztrakt képpé az épület egy-egy kevésbé fontos szeglete. Ismét csendes a díszterem, hétköznap láthatja a fotókat, aki meg akarja tudni, hogyan gondolkodik – vizuálisan – egy Norvégiában kamionsofőrként dolgozó tagbaszakadt férfi. Ahogy mondani szokás mögötte is áll egy nő: Baán Katalin segíti és nyitotta meg gimnáziumi tárlatát.

Három szinttel lejjebb, abban a Gimi Klubban mutatja be „Istenes képeit” a fiatal Tóth Pál „Pí egy darabja” címmel, ahol néhány éve még mindent tagadó punk-zenekarával zúzott. Barátaival számos fesztivált megjárt, szakács lett, átbulizta a hétvégéit, „kereste a boldogságot magán kívül”. Nem lelte, így befelé indult. 100 éve még így hangzott: Miatyánk ki vagy a mennyekben és a lelkemben… Megtalálta a megváltást, ezt az utat mutatják be képei. Segítségére volt a pünkösdi gyülekezet és lelkésze Bálint Tibor, akik eljöttek a megnyitóra. De nem maradt el mellőle a család és a sok régi barát sem, akik együtt olvasták a képekhez mellékelt Biblia-idézeteket. Tóth Pál elszántsága megérintette az összegyűlteket. Ha szokatlan tanúságtételéből részesülni kíván, április közepéig, hétköznapokon láthatja festményeit, montázsait, rajzait. A lélek nem marad táplálék nélkül.

P. Rónai Gábor CAE képzőművész szekció

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

A németországi költöztetés is történhet zökkenőmentesen

Az utóbbi években azt tapasztalhattuk, hogy egyre több ember...

Hajnali sokaság az iskola udvarán

Két ceglédi iskolából (Unghváry és Bem) több mint 100...

Tisza sziget Cegléden

Október 4-én került sor a Tisza Szigetek találkozójára Nagykőrösön,...

Megy vagy marad?

Október 10-én tesz esküt és kezdi meg munkáját a...

Fiatal Alkotók Műhelye – újratöltve

Egy hely… … ahol önmagad lehetsz, … ami hiányt pótol, … ahol...