8.1 C
Cegléd
2024. október 13. vasárnap
spot_img

Szép régi szokás Kossuth emlékére

Takács József a szerzője az egyik szövegnek, pontosabban az ő beszédét tartalmazza a füzet, melynek pontos címe így hangzik: „Kossúth Lajos emlékezete. (Emlék beszéd). Írta és Czegléden 1894. april 8-án tartott gyász isteni tisztelet alkalmával elmondta Takács József czeglédi ev. ref. lelkész”. Az első oldalra ezt is odaírták: „A helyben felállítandó ’Kossuth emlék’ javára kiadta a czeglédi ev. ref. egyház”. Az egy íves (16 oldalas) füzet Sebők Béla gyorssajtóján készült, a feketével keretezett lapok, a fekete borító a gyász komorságát sugallják. Gyászbeszédhez illően megilletődött és ünnepélyes a kiadvány szövege. „Nemzetünk megváltója, a népjog, a szabadság apostola, még pedig első apostola volt Kossuth Lajos is, tehát neki is szenvedni kellett.” – írta (mondta) Takács József, aki Cegléd emlékezetes lelkipásztorai közé tartozott.

„Emlékbeszéd Kossuth Lajos felett. Tartotta: Czegléden, 1894. április 8-án Török József czeglédi ev. lelkész, pestmegyei főesperes.” – ez áll a másik kiadvány címlapján, amelyet értelemszerűen a „czeglédi ág. h. ev. egyház” (ágostai hitvallású evangélikus egyház) adott ki. Ez sem több tizenhat oldalnál, de ezt a másik ceglédi nyomda, a Piros J. és Társa nevű cég állította elő. A nyomdász gyászkeretbe foglalta ezeket az oldalakat is, Török József pedig mély szomorúsággal szólt Kossuth Lajosról. „A legnagyobb ember és a legnagyobb magyar, Jézus Krisztus és Kossuth Lajos, azon egy héten /halt meg. R. E./, mintha nemcsak sorsra, de eredetre, de hivatásra is rokonok, testvérek, egy atyának gyermekei, Istennek fiai lettek volna mindketten!” – ezt a gondolatát a húsvét előtti nagyhét ihlethette…

A Kossuthot elsirató ceglédi gyászolók máig élő hagyományt teremtettek, de ezért városunk női polgárait illeti az érdem! Akkor, 1894-ben április 13-án százötven ceglédi hölgy csatlakozott az országos kezdeményezéséhez és nőtársaikkal együtt ők is virágkoszorút vittek Kossuth Lajos sírjára. „A ceglédi nők – sírodban is áldanak!” – ezt írták a koszorúszalagra. A ceglédi Kossuth-szobor 1902-es felállítása után a város főterén folytatták az emlékezést és egészen 1944-ig minden hivatalos szervezés nélkül, önként koszorút vittek az egykori kormányzó halálának évfordulóján az emlékmű talapzatához.

Józsa Julianna, a ceglédi 100-as küldöttség egyik tagja elevenítette fel ezt a szép régi szokást. A fehér és vörös szegfűkből kötött csokor idén március 20-án is ott van a Kossuth-szobor lábánál…

Fotó: Kisfaludi István

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

A németországi költöztetés is történhet zökkenőmentesen

Az utóbbi években azt tapasztalhattuk, hogy egyre több ember...

Hajnali sokaság az iskola udvarán

Két ceglédi iskolából (Unghváry és Bem) több mint 100...

Tisza sziget Cegléden

Október 4-én került sor a Tisza Szigetek találkozójára Nagykőrösön,...

Megy vagy marad?

Október 10-én tesz esküt és kezdi meg munkáját a...

Fiatal Alkotók Műhelye – újratöltve

Egy hely… … ahol önmagad lehetsz, … ami hiányt pótol, … ahol...