6.1 C
Cegléd
2024. október 16. szerda
spot_img

Választási csalások ellen emelt szót

Azonban a választási csalások kérdése egy más szintet képvisel. Itt most a törvényesség be nem tartásával és tartatásával a jogállamban elvárható általános jogbiztonság sérül. Az eljárás így nem halasztható a választások utáni időpontra. Mi az Élőláncnál először február 26-án értesültünk választási csalásról, mikor egyik jelöltünknek, Léhmann György siófoki ügyvédnek 70 ajánlóívét ellopták, ami aztán 4ív híján visszakerült. A gyűjtés lezajlása után március 4-én az Élőlánc sajtótájékoztatót tartott, ahol beszámoltunk erről és elmondtuk azt is, hogy két gyűjtő csoportunkat is telefonon megkeresték 100 adatot kértek és 400-at ajánlottak cserébe. A telefonszámok, ahonnan a hívást indították, megvannak. 

Cegléden március 6-án volt a választási bizottsági ülés, ahol két párt feltűnő csalása kiderült. Nem lehet tudni, hogy a helyi bizottságnál levő ívek még mennyi egyben átadott, hamis aláírással ellátott adatbázist tartalmaznak. A !444! portál cikke március 7-én jelent meg. Arra hívja fel a figyelmet, hogy nagyon széles körben elterjedt jelenségről van szó, sok ilyen módon állított jelölt lehet. A cikk a kis pártokról írt, de adatot adhatott át nagyobb párt is vagy történhetett adatlopás a közigazgatásból is. 

Egyedül a választási bizottságok, az adatkezelők tudnák kiszűrni a nagyobb azonos adattömböket, ahol lehetne vizsgálni az aláírások hitelességét egyszerű szemrevételezéssel. Csalás gyanújának felmerülése esetén pedig, feljelentés után jöhetne az írásszakértői vizsgálat.

Március 9-ig az NVB mintegy 300 fellebbezés ügyében hozott határozatot. Amelyikben formai hibát talált, azt mind elutasította. Érdemi vizsgálat nélkül elutasították azokat az ügyeket is, amelyekben a benyújtó az ajánlási rendszer kijátszhatóságára vonatkozóan kérte az aláírások tételes ellenőrzését. Az NVB álláspontja szerint ugyanis a választópolgár aláírása hitelességének ellenőrzése nem tartozik a választási iroda feladatkörébe, az nem lehetséges sem technikailag, sem jogilag. Akinek konkrét adatok vannak a birtokában, az nyomozóhatósághoz forduljon. Az ajánlóívek kései visszavitele miatt kiszabott bírságok kapcsán benyújtott minden keresetet elutasított a bizottság.

Az ügy jelenleg is folyamatban van. Mind a Kúriától, mind a Legfőbb Ügyészségtől csak egy hét után kaptam választ. A Kúria Elnöke szerint intézménye csak egyedi eseti bírósági ügyekben illetékes, az NVB fölött nem gyakorol felügyeletet, a legfőbb ügyészség a Pest Megyei Ügyészséghez adta át a beadványomat.

Tekintettel arra, hogy az április 24-i hírek szerint egy a gyűjtésben résztvett politológus hallgató a rendőrségnek bejelentett öt pártot, köztük 4 listaállítót érintő csalást ismételten beadványt küldök. Végül az a kérdésem van, hogy a magyarországi választások tisztaságáért ki az intézményi felelős? Ha az NVB működése nem ennek megfelelő, hova lehet fordulni? A Kúria? A Legfőbb Ügyészség? A Köztársasági Elnök? Ki felel az ország törvényes rendjéért az ilyen amorális megoldásokra  lehetőséget adó választási törvény és a jelenlegi demoralizált társadalmi viszonyaink mellett?”

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Cegléd “reménységei”

Az immár hagyományosan megrendezett Reménységek Kupáján 4 játékossal szerepelt...

A németországi költöztetés is történhet zökkenőmentesen

Az utóbbi években azt tapasztalhattuk, hogy egyre több ember...

Hajnali sokaság az iskola udvarán

Két ceglédi iskolából (Unghváry és Bem) több mint 100...

Tisza sziget Cegléden

Október 4-én került sor a Tisza Szigetek találkozójára Nagykőrösön,...

Megy vagy marad?

Október 10-én tesz esküt és kezdi meg munkáját a...