De mit csináljon a lakosság? Van, akinek csak 100 m2 fűfelülete van, de ha az utcán lévő területet is hozzáadjuk, ez gyorsan megduplázódik, nem beszélve, hogy az árok tisztítását is hozzávesszük – ami a törvény szerint szintén a háztulajdonos kötelessége – már jelentős zöldhulladékot eredményez. Ha zsákban összegyűjtöm és kiteszem a kuka mellé, nem viszik el, ha belefér a kukába, akkor azt elviszik. Akkor most mi a helyzet a szelektív hulladékgyűjtéssel? A hivatalok azt mondják, tegyem az autómba és vigyem ki a szeméttelepre, ahol átveszik és ott aztán beöntik a többi szemét közé. Ha kicsi az autóm csomagtartója, jó párat is fordulhatok, ha féltem az autómat, fogadnom kell fuvarost a saját költségemen. Arra is kért bennünket a hatóság, hogy komposztáljunk. Ez nem is annyira egyszerű dolog, helyet, kalodát kell építeni, a komposztot naponta kezelni kell, meg kell akadályozni a rothadó bűzt stb. és a végén valahova el kell helyezni. Ha nincs veteményes kertem, hová tegyem? Mind nem hordhatom vissza a gyepemre, mert tönkremegy.
Összegezve, nem egyszerű dolog ez. Ha belesuvasztom a kukámba elviszik, ha mellé teszem nem, ha kiviszem a határba bűncselekményt követek el. Sokat járom a határt és már látszik, hogy egyre több helyre kerül ki a zöldhulladék bedolgozás nélkül.
A város tett már kísérletet és a polgármester is megígérte, hogy a zöldhulladék elszállításán gondolkodnak és valahogy megoldják, de eddig csak tavasszal egy alkalommal szállították el a zöldhulladékot. Lesz végleges megoldás?