8.1 C
Cegléd
2024. október 13. vasárnap
spot_img

Könyvtáralapító, jogász, lapszerkesztő

Hübner Emil, az igazgató-tanító fia, 1879. április 24-én született Cegléden, akkori házszámozás szerint az I. ker. 391-ben. (A házat valahol a mai Táncsics iskola és az Árpád utca között kereshetnénk.) Édesanyja Nájer Jozefa, a keresztszülők: Daniss János és Eberling Mária. A bizonyára kedvező családi légkör jótékony hatással volt ambícióira: iskolái elvégzése után Budapesten 1904-ben jogi doktorrá avatták, 1907-ben ügyvédi oklevelet szerzett. Névjegyét kezdő jurátusként letette: „fáradságos kutatások közt a ceglédi plébánia régi okmányai alapján megírta A Czeglédi Róm. Kath. Egyház rövid története c. munkáját, 1900-ban” (1931-es monográfia). Az ötödik fejezet iskolatörténetet tartalmaz. A régi épületben, a korábbi piac-tér végében álló nagy, téglalap alaprajzú iskolában tanult meg magyarul Toldy Ferenc. „Az új iskolaépület felavatása és egyszersmind a nemzeti iskola megnyitása nagy ünnepélyességgel 1778. június 9-én történt” – írja a kötetben. A Kossuth tér déli részének bővítése során lebontották. Egyháztörténeti alapkutatásai ma is nagy jelentőségűek. – Jogi doktorrá avatásának éve jelentős változást hozott életében. 1904-ben a „Czegléd” c. hetilapnál elhúzódó főszerkesztő-válság volt. Ő vállalta a felelős szerkesztői megbízást. December 4-i „beköszöntőjében”azt írta: „a lap programját örökségként átveszem, mert mindnyájunk célja, törekvése csak egy: szülővárosunk boldogulása lehet.” (Nemsokára 2500 példányban jelent meg az újság!) Kárpáti Aurél első versei ebben az évben jelentek meg a lapban. 1907-ben szaktanfolyamot végzett a Múzeumok és Könyvtárak országos Főfelügyelőségénél. Országos folyóiratokban is publikált, így az Archeológiai Értesítőben, a Magyar Gazdaságtörténelmi Szemlében, a Katolikus Szemlében. 1910-ben nagyszabású munka került nyomdába. A Magyarország vármegyéi és városai sorozatban, a Pest megyéről szóló kötetben a Cegléd c. fejezetet dr. Hübner Emil írta (30 éves volt).

Szerette ezt a várost: „Szabályos utcasorai, szép terei, a mindenütt szabályosan ültetett fák, tiszta és rendezetten épült házai kellemesen és barátságosan hatnak. – A házak előtt mintegy másfél öl távolságra fasorokkal vannak beültetve [az utcák]. Legtöbbnyire akác, szil, nyár, eper, platán, vadgesztenye és ecetfa.” 1) – Újságja, a „Czegléd” fénykorát élte, amikor kitört az első világháború. 1914. november 8-án rövid közlemény jelent meg a lapban: „Dr. Hübner Emil, lapunk felelős szerkesztője, a mozgósítás első napjaitól kezdve a déli harctéren küzd.” Távollétében, a neve alatt Túry Károly volt a felelős szerkesztő. Két év múlva sebesülten olasz fogságba esett. Hiába várták a lap 40 éves jubileumára (1918), a főhadnagy nem jöhetett, csak egy évvel később térhetett haza. Signum laudis (katonai érdemérem) kitüntetést kapott. A kor sajtótörténetének szakértője szerint: „dr. Hübner Emil főszerkesztői beosztása nagy nyeremény volt a lap számára.” 2) Nemsokára újult erővel dolgozott tovább. Újra nyitotta ügyvédi irodáját (a Pesti úton, a Szt. Imre herceg úti kereszteződés után), ügyésze lett a takarékpénztárnak, könyvtár szervezésére kapott megbízatást a közgyűléstől és 1921. elején ő lett a katolikus egyháztanács világi elnöke. Két éven át egy negyedévente megjelenő egyházi lapot szerkesztett, az egyházközség értesítőjét. Színes külső borítója volt! Könyvtárszervezési megbízásával a későbbi városi könyvtár alapjait teremtette meg. „A könyvtár megszervezését Hübner Emil ügyvéd vállalta, minden anyagi ellenszolgáltatás nélkül. Segítője Szalisznyó Lajos volt. A függetlenített könyvtáros nélküli munka csak nagyon lassan haladt. Végre a könyvtárt négyévi készülődés után, 1924. november 1-jén ünnepélyesen átadták a közönségnek. Az olvasókat kissé szűkös olvasóterem fogadta [a városházán], a könyvtáros ide hozta át a folyosó túlsó oldalán lévő raktárból a könyvet.” 3) Azért alapító volt. Könyvtáralapító. Ezt a munkáját a második világháború alatt hagyta abba, amikor feldúlták és megsemmisítették a gyűjtemény legértékesebb részét. – 1931-ben a Magyar Városok sorozatban megjelent Cegléd önálló monográfiája. A kötetben Szilágyi Imre plébánossal közösen írták meg a katolikus egyház és iskola történetét. 1936 májusában, az egyháztanács világi elnökeként J. Molnár Zsigmond plébánossal, nagy energiával szervezte meg a kétnapos „katolikus napot” Cegléden. Kiadványt is közreadott: Üzenet a híveknek címmel. Haláláig világi elnök maradt, s úgy dolgozott, ahogy dr. Ikvai Nándor írt róla az 1982-es monográfiában: a tudományosság igényével írt Hübner Emil. Életének utolsó szakasza kevésbé ismert 1956. március 3-án hunyt el a Mária utca 3-ban, szívkoszorúér-betegség miatt. Édesapja mellé temették, a Kálvária temetőbe. Felesége, Hunyadi Ilona már korábban meghalt. Róla és leánytestvéréről sem tudunk semmit, s arról sem, hogy ki, mikor, hol állítana emléket a katolikus egyház és a város tudós-(ügyvéd) történészének, a városi könyvtár alapítójának.


1) Borovszky Samu (szerk.) Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye II. (é.n. 1910-ben zárt adatokkal.) Reprint kiadás Bp. 1990. DOVIN Kft.

2) Dr. Szomorú István: A ceglédi hírlapírás története I. 1878-1919. Cegléd, 1957.

3) Katsányi Sándor- Nagy Dezső A  ceglédi könyvtárügy története. Magyar Könyvszemle 1960. 4. sz.


Fotók: Cegléd címere és a három templom a Borovszky kötetből (1910.) és a Mária u. 3.-ma.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

A németországi költöztetés is történhet zökkenőmentesen

Az utóbbi években azt tapasztalhattuk, hogy egyre több ember...

Hajnali sokaság az iskola udvarán

Két ceglédi iskolából (Unghváry és Bem) több mint 100...

Tisza sziget Cegléden

Október 4-én került sor a Tisza Szigetek találkozójára Nagykőrösön,...

Megy vagy marad?

Október 10-én tesz esküt és kezdi meg munkáját a...

Fiatal Alkotók Műhelye – újratöltve

Egy hely… … ahol önmagad lehetsz, … ami hiányt pótol, … ahol...