15.5 C
Cegléd
2025. május 9. péntek
spot_img

A kuláküldözés áldozataira emlékeztek

Az emberi erőforrások minisztere is elküldte levelét, a tárca parlamenti államtitkára, Rétvári Bence pedig személyesen vett részt azon a megemlékezésen, melyet a Ceglédi Református Nagytemplom és a Ceglédi Polgárok szövetsége szervezett vasárnap. Magyarországon 2012 óta június 29-én emlékeznek a kommunizmus idején ártatlanul meghurcolt, kisemmizett gazdákra. 
Az egybegyűltek elsőként megkoszorúzták a kuláküldözések áldozatainak emléktábláját, melyet tavaly állítottak. A Személyes történelem a hatalom árnyékában: ceglédi kuláksorsok című összejövetelen Balog Zoltán levelét Nagy Varga Vera néprajzkutató olvasta fel. A miniszter szerint a kuláküldözés a magyar történelem egyik legalattomosabb gaztette volt. Elkövetői ártatlan embereket démonizáltak hamis, hazug módon, és ezzel a magyar társadalom alapját roppantották meg. Becsületes, tisztességesen dolgozó embereket és ezzel családokat, generációkat tettek tönkre, ejtettek rajtuk gyógyíthatatlan sebeket.     „Bárhogy szeretnénk is, e történéseket nem lehet semmissé tenni. Kötelességünk rávilágítani a múlt bűneire és megismerni, megismertetni annak minden fontos részletét. Egyszersmind garantálnunk kell, soha nem történhet még egyszer ilyen Magyarországon” – állt a miniszter levelében. 
Országszerte 70 ezer, Cegléden mintegy 500 családot neveztek ki kuláknak, azaz kizsákmányolónak. Róluk név szerint is megemlékeztek. 
„A kommunista diktatúra letarolta Magyarországot és tulajdon nélküli, a szűk hatalmi rétegnek kiszolgáltatott bérmunkások országának kialakítására törekedett, amelyben az ideológia terjesztése az emberi méltóságnál is fontosabb volt” – fogalmazott az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Rétvári Bence beszédében kiemelte: ebben az elvakult gondolkodású korban az ideológia terjesztése, a hatalmi gondolkodás az emberi méltóságnál is fontosabb volt. A rendszerváltás után mégsem állt helyre az értékrend, helyette a rossz értelembe vett, spekulánsokat előtérbe helyező kapitalizmus kezdett teret nyerni – mondta Rétvári Bence. Ezen kíván a kormány 2010 óta változtatni, méghozzá azzal a céllal, hogy a vidéki gazdálkodók 80 százalékát családi vállalkozások alkossák – tette hozzá.     
Rámutatott: a kommunista diktatúra 1948-tól a „hatalom igazsága” nevében cselekedett, az ekkoriban ideológiai alapon elítélt, megbélyegzett emberek 1956-os kiszabadítása, rehabilitációja azonban megmutatta az „igazság hatalmát”. Ezért fontos a kommunista bűnökkel való szembenézés, a felelősök felkutatása, megnevezése – mondta beszédében az államtitkár.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Bringázás közben akart kirabolni egy 90 éves férfit

Kétszer próbálta meg a biciklis rabló elvenni a 90...

Profi sofőr hunyt el a tragikus motorbalesetben

Országos hullámokat vet a nemrégiben nyugdíjazott ceglédi motoros tragikus...

Visszavonják az abonyi bírságokat

Majd kiesett a kezükből a hivatalos levél: váratlan fordulatot...

Fogda a sporiban

Függetlenség napja elnevezéssel drogprevenciós napon hívták fel figyelmet a...

Elismerés a Tourinform irodának

Elismerő oklevelet kapott a magyar turizmus információs rendszerében 25...