A ceglédi zsidóság deportálásának 70. évfordulóján tartottak gyászmegemlékezést július 6-án a ceglédi izraelita imaházban. Mint dr. Steiner András szervező arról lapunknak beszámolt: hét évtizeddel ezelőtt vittek el több száz zsidó származású ceglédit a kecskeméti gyűjtőtáborba, akiket később Auschwitzba deportáltak, innen többségük soha nem tért haza. A rendezvényen a helyi és környékbeli vendégeken kívül részt vett Róna Tamás rabbi, Nógrádi Gergely kántor, Heisler András ceglédi származású Mazsihisz elnök, és Dr. Feldmayer Péter alelnök is.
– Nem feldolgozható fájdalom az, hogy a magyar társadalom kirekesztette magából és prédájául engedte őket egy olyan hatalomnak, amely az életükre tört – vallotta dr. Steiner András, aki személyesen is érintett az Auschwitz-ot szerencsésen túlélő édesanyja révén.
A mult-kor.hu cikke adatai szerint 1941-ben 670 fős ceglédi zsidó közösségből a vészkorszakban 540 zsidó halt meg, és csupán 130 fő volt a túlélők száma. A ceglédi imaházban, a mártírtáblára 525 áldozat nevét vésték fel. Az újjáéledő hitközség létszáma 1949-ben még 132 fő volt, ám Izrael megalapítása és az 1956-os forradalom leverése után többségük az aliját választotta. A megcsappant létszámú hitközség kénytelen volt eladni a zsinagógát, amelyet az akkori ceglédi tanács vásárolt meg sport célokra. A mintegy félezernyi ceglédi holokauszt áldozat hiányát a helyi zsidó vallási közösség többé nem tudta kiheverni, és ma is a szomszédos Nagykőrös zsidó közösségével közösen tartanak istentiszteletet.