Amiből a fazekas tapasztalata és szakértelme előhívja a szép ívű, tartós tárgyakat. Elmélyült koncentráció mellett alakulnak szabályosra, szimmetrikusra, szemnek kedvesre.
Csütörtökön még a Zsolnay negyed családtörténettel és kerámiagyártással foglalkozó termeit, valamint a korai rózsaszín mázas korszak kiállítását és a Gyugyi-gyűjtemény romantikus és szecessziós kerámia alkotásait néztem meg családommal. A- kormány által megmentett- cég által előállított minőségről elég annyi, hogy egyik étkészletét a világhírű Patrizia Gucci tervezte. Kevés ilyen komplex élményt nyújtó múzeum-együttese van hazánknak, ráadásul benne működő gyárral. Hazaérvén meghívó várt Szente Krisztina dabasi népi iparművész kiállításnyitójára, péntek estére „Hagyomány a mai magyar konyhában” címmel.
Mi újat tud mutatni – egy teljes nap Zsolnay után – a Ceglédi Kossuth Művelődési Központ és Könyvtár Galériája?
Zakar József keramikus művész nyitóbeszéde a magyar fazekas hagyományt elevenítette fel és abban azok helyét, akik alázattal ülnek a korong mögé. Úgy, mint Szente Krisztina. Nála nem a kreativitásé a főszerep, hanem a megőrzésé. A kísérletezés inkább a mai használhatóságot és az egészségre káros anyagok kizárását célozza. A néprajzi tájegységek agyagtárgyainak eltéréseitől és hasonlóságairól több tucat múzeumban tájékozódott, felkereste a még élő mestereket, régi edényeket gyűjtött – utóbbiakból két vitrinben láthatunk a kiállításon. Tudja, hogy a következő nemzedékeknek nem áll majd rendelkezésre mindaz, melyből ő merített, ezért 2002-ben létrehozta a dabasi Szalay-Halász kúriában a hagyományos életmódot bemutató Tájházat . Ennek kézműves műhelyében rendszeresen adja át tudását felnőttnek-gyermeknek. 2008-ban környékbeli alkotótársaival létrehozták a Dabas és Környéke kézműves Egyesületet, melynek elnöke. Az elmúlt öt évben Veresegyházon, Százhalombattán, Budapesten, Pécsett és Körmenden és Mezőtúron voltak kiállításai és számos országos díjjal is büszkélkedhet. Zakar József kiemelte a kerámiáinak stílusegységét és mívességét, mintáinak mértéktartó szépségét. Hétköznapi konyhai eszközeinek minősége a „boldog békeidőket” idézi a designtermékek tömeggyártásának világában. Közben előállításukhoz nincs szükség mélyművelésű bányákra, energiafaló üzemekre, gyárkéményekre.
A Szente Krisztina tárgyai világhálón is megtalálhatók, étkészleteinek ára nem hat-számjegyű. Szépek, mégsem luxustermékek. Kiállítása augusztus 9-ig látható, keddtől péntekig 10.00-18.00, szombaton 08.00-12.00 óráig.
P. Rónai Gábor CAE képzőművész szekció