Célegyenesbe fordult a helyi választási kampány Cegléden is, szűk három hét van hátra az október 12-ei voksolásig. Kampánykörképünkben beszámolunk arról, melyik párt, szervezet, jelölt hogyan kampányolt az elmúlt két hétben.
A Fidesz-KDNP viszonylag kevés kampányrendezvényt szervezett a városban, ami érthető is, képviselő- és polgármesterjelöltjeiket nem most kell bemutatniuk, hiszen mindannyian több ciklus óta dolgoznak az önkormányzatban. Az elmúlt két hétben két rendezvényt tartottak a Fidesz képviselőjelöltjei. Szeptember 20-án családi napra várta Fésűs Ferenc önkormányzati képviselő a Posta utcai játszótéren a 7. választókerület lakóit. A politikust delegáló KDNP ceglédi szervezete által meghirdetett eseményen gyermekprogramokkal és bográcsban főtt ebéddel várták a kilátogatókat. A két választókerület határánál a Jászberényi úti körforgalomnál épülő jubileumi emlékmű kapcsán pedig Hörömpő Annamária és Rimóczi Gábor képviselő tartott sajtótájékoztatót. Hörömpő Annamária szerint megérdemli a város, hogy hasonló szépítő, hangulatjavító beruházások valósuljanak meg.
– A sínek túloldalán élők számára ugyanakkor nem ez a legfontosabb megoldandó feladat, – utalt a képviselő a Szűcs telepen élők sokéves problémájára – hanem az, hogy a felüljárón kerékpárút épüljön, legfőképpen pedig, hogy a síneken szabályosan, biztonságosan és akadálymentesen át lehessen kelni.
A képviselő kifejtette: aki azt ígéri, hogy aluljárót fog létesíteni, az vagy nem ismeri a város pénzügyi lehetőségeit, vagy valótlanságot állít, hiszen nem életszerű azt ígérni, hogy a város összköltségvetésének egy ötödét erre az egy beruházásra lehetne fordítani. Az új uniós ciklusban megnyíló pályázati lehetőségek, és az adósságkonszolidáció révén felszabaduló pénzek azonban, reményeink szerint lehetővé teszik majd egy mindkét végén liftes gyalogos felüljáró megépítését, ezután jöhet a nagy felüljáró kerékpárút ügyének megoldása – mondta a képviselő.
Rimóczi Gábor önkormányzati képviselő kiemelte: az adósságátvállalás kapcsán a következő ciklusban szabaddá váló pénzforrások a ceglédieket és azon belül a körzetben élőket szolgálják. Kiemelt feladat, hogy a panelépületek környezettakarékos átalakításához minél nagyobb mértékben hozzá tudjon járulni az önkormányzat, emellett a parkok, utak, járdák, közterületek megújulása, és a környezetszépítő, hangulatjavító elemek is jobbá tegyék a környezetünket és tetszetősebbé a várost az ide érkezők számára.
– A kampányunk legfontosabb “Maradjunk kapcsolatban” elnevezésű eleme, hogy személyesen is minél többet találkozzunk a választópolgárokkal. – nyilatkozta lapunknak Takáts László polgármester jelölt. – Politikusaink és aktivistáink sorra felkeresik azokat, akik aláírásukkal támogatták a Fidesz-KDNP jelöltjeit, meghallgatjuk ötleteiket, elképzeléseiket, panaszaikat. A találkozások, beszélgetések során így számunkra kiderül, hogy az emberek mit várnak a városvezetéstől, a választópolgárok pedig megtudják, hogy mire mondanak igent, ha a jelöltjeinkre szavaznak. Természetesen élünk a média adta kampánylehetőségekkel is, sajtótájékoztatókat tartunk, televíziós beszélgetéseken veszünk részt. Abban a helyzetben vagyunk, hogy nem csak ígérni tudunk, de a már elért eredményeinket is be tudjuk mutatni, ezek pedig többet mondanak minden szónál.
Az MSZP-DK-EGYÜTT jelöltjei utcai fórumokat és kitelepüléseket tartottak. Ilyen utcai fórum volt a Bedében és a Csengeri szélen, ahol a körzet lakói az utak rossz állapotáról, a közvilágítás hiányosságáról a zöld területek elhanyagoltságáról és a romló közbiztonságról tájékoztatták Csurgai Zsuzsánnát a körzet képviselőjelöltjét és Nagy Tamás polgármester jelöltet, és kérték, hogy a csatornázás utáni helyreállítási munkákra kiemelt figyelmet fordítsanak. A volt „Katona tiszti lakótelepen” tartott fórumon Molnár Tibor (1. vk.) a zöldövezet karbantartását, a városi szolgáltatások kiterjesztését szorgalmazta. Nagy Tamás elmondta: „A városvezetés magára hagyta az embereket a városban! Azt gondolom, hogy ez elfogadhatatlan. Az kell, hogy a következő időszakban a városvezetés a kis mikroközösségekre és az egész városra nagyobb figyelmet fordítson, ehhez új városvezetés, új polgármester, és új képviselőtestület kell,” A Solanova project kapcsán a Kossuth Ferenc utcai tízemeletes házaknál Fritzné Tóth Anikó a körzet képviselőjelöltje és Nagy Tamás polgármesterjelölt tartott egyeztető fórumot, ahol a lakók nehezményezték, hogy “az újságból értesültek csak a kampány bejelentésről, velük elfelejtettek egyeztetni”, de azt is “fájlalják, hogy míg a város az elmúlt időszakokban a megszüntetett panelprogram keretében 1/3-1/3 arányban vett részt a finanszírozásban addig a most felajánlott pénz 11,5 millió Ft” – számolt be a párt közleménye a fórumról.
A Jobbik Ceglédi Szervezete sajtótájékoztatókkal és szemétszedő akciókkal kívánta elérni a lakosság ingerküszöbét. Szeptember 14-én a Gubody kertet és az úgynevezett Csoki-ház udvarán lévő elszemetesedett kukák környékét takarították. Az akción Korondi Miklós a Jobbik polgármesterjelöltje és Terecskeiné Obrácz-Nagy Ágnes a 2. számú választókerület képviselőjelöltje sajtótájékoztatót tartott, ahol a képviselőjelölt elmondta, hogy megválasztása esetén kezdeményezni fogja térfigyelő kamerák elhelyezését a parkban és a játszóteren. Ígéretet tett a szeméttároló edényeket körbevevő sziget bekerítésére és a lakótelepi utak helyreállítása is. Egy másik jobbikos csapat a 10. számú választókerületben a kalandpark és a termálfürdő közötti kis parkot takarította ki, ahol Horváth Attila a 10. sz. választókerület jobbikos képviselőjelöltje, az általa vásárolt padokat és fa hulladékgyűjtőket szerelte fel és adta át használatra.
Korondi Miklós sajtótájékoztatón tiltakozott a mentőszolgálat átszervezése ellen is. – A nyár folyamán létszámcsökkentést hajtott végre a mentőszolgálat, megszüntette a ceglédi irányítási központot, áthelyezték a diszpécsereket, ezáltal 6 ceglédi munkahely megszűnt – mondta a polgármesterjelölt. Mint fogalmazott: elfogadhatatlan az az érv, hogy az irányítás csak regionális szinten működhet, főként, hogy a ceglédi mentőszolgálat ellátási területe óriási. A tájékoztatón részt vett a Jobbik országgyűlési képviselője, Volner János is, aki elmondta: Egyáltalán nem kellett volna megszüntetni a ceglédi betegirányítást, hiszen ahhoz, hogy valaki a telefont kezelje, nem kell Budapestre járni dolgozni.
A Jobbikos képviselőjelöltek is sajtótájékoztatók garmadáját tartották meg. Koczkás László (4. vk) elmondta, hogy megválasztása esetén az Érpataki modell bevezetésével a lakóközösség élhetőbbé tétele érdekében mindent megtesz, hogy a bűnöző életmódot folytató elemeket ki lehessen emelni a tisztességes lakók közül. Ehhez a megélhetés biztosításán keresztül vezet út. Első lépés véleménye szerint az önkormányzat tulajdonában lévő, parlagon hagyott földek megművelése, munkahelyteremtés céljából. Csuri Károly (5. vk.) a kerület felszíni csapadékvíz elvezetési problémáira hívta fel a figyelmet. Különösen a város fenntartása alá tartozó, és a Csolnak utcán keresztül vezető vízelvezető árok elhanyagoltságára, valamint a Folyó utca egyik szakaszán, a beszakadt, baleset- és életveszélyessé vált útszakaszra. Szegedi Károly (6. vk) kerülete legnagyobb problémájának a felszíni vízelvezetés megoldatlanságát tartja. Képviselővé történő megválasztása esetén ígéretet tett arra, hogy szorgalmazni fogja a területén lévő valamennyi vízelvezető csatorna bekötését a G-1-es csatornába. Horváth Gábor (7. vk) sajtótájékoztatóján a Posta utcai játszótér elhanyagolt állapotára és kihasználatlanságára hívta fel a figyelmet. A játszótér kerítése jelenlegi állapotában balesetveszélyes a kiálló szögesdrótok miatt. Véleménye szerint “véget kellene vetni a fideszes képviselők ámokfutásának és a játszóteret egy olyan alkalmas helyre kell átköltöztetni, ahol alkalmassá válik funkciója betöltésére.”
A Ceglédért Független Egyesület kevésbé volt aktív a kampányban, a szervezet egy programbemutató fórumot tartott szeptember 10-én a Művelődési Központban. A rendezvényen Bobál István, az Egyesület elnöke bemutatta a szervezet jelöltjeit, majd kitért arra, hogy a megfelelő polgármesterjelölt meghatározza a szervezetet, ezért fontos a CFE esetében dr. Csáky András, akinek közéleti múltja jó referencia.
A szervezet polgármesterjelöltje először a CFE közéleti tevékenységét mutatta be. Csáky András elmondta, hogy az Egyesület hagyományainak megfelelően 2014-ben is elkészítette a következő öt évre vonatkozó programját, amely részletesen tartalmazza a város működtetésével kapcsolatos elképzeléseket. A cfe.hu internetes oldalon részleteiben is megismerhető programból kiemelte az új munkahelyek teremtésének fontosságát, a ceglédi vállalkozók helyi beruházásokban való részvételének támogatását, az ipari park mainál hatékonyabb működtetésének kérdését. Őszinte, a város valamennyi polgárával nyitottabb kommunikációt folytató, rendszeres kapcsolatot tartó városvezetést ígért. A város gazdálkodásának kiegyensúlyozottabbá tétele, az újbóli eladósodás megakadályozása érdekében helyi vállalkozók, gazdasági szakemberek bevonásával tanácsadói testület létrehozását kezdeményezné. Csáky András kitért szűkebb szakmája, az egészségügy kérdéseire is, hangsúlyozva a szűrés betegségmegelőzésben betöltött szerepét, fontosságát, illetve azt, hogy önkormányzatnak ebben a munkában a mainál aktívabb szerepet kell vállalnia.
A programismertetést követően a résztvevők több, a város mindennapi életének nehézségeivel kapcsolatos kérdést fogalmaztak meg. Többek között szóba került az Ökovíz fél milliárdos vesztesége, a város takarítása, akár diákok közösségi szolgálata révén és az milyen módon lehetne a fiatalokat a városban tartani. Az est zárásaként a polgármesterjelölt felhívta a figyelmüket arra, hogy csak a szavazáson részt vevők magas aránya esetén lesz esély a mostani önkormányzat leváltására, összetételének megváltoztatására.
A független képviselőjelöltek közül Kis Attila a legaktívabb, aki az előző ciklusban a Jobbik önkormányzati képviselőjeként került a Városházára, majd a párttal történt szakítást követően függetlenként folytatta tovább, most pedig a 7. körzetben kampányol. Facebook oldalán osztja meg képviselői munkájának főbb sikereit és terveit. Mint fogalmazott “az elmúlt három esztendőben számtalan esetben felhívtam az illetékesek figyelmét a tűrhetetlen közbiztonsági állapotokra”. A képviselő szerint “határozott kiállásomnak köszönhetően a Kékkő utca környékén és az Ugyerban jelenleg is fokozott rendőri jelenlét tapasztalható”, de munkája eredményének tartja az étel és ruhaadomány osztásokat is az Összefogás napja keretében. Szavak helyett tettek című írásában terjedelmes listán sorolja fel a körzet városi és ugyeri részén megoldandó feladatokat.