8.1 C
Cegléd
2024. október 13. vasárnap
spot_img

Az aradi vértanúk emlékezete

Időközben, az 1980-as években megszűnt a Nagysándor utca: az ott álló házakat lebontották és a helyén, a Kossuth Ferenc – Szent Imre herceg közötti területen felépítették a kereskedelmi szakiskolát, valamint a Teleki utcai lakótelepet. Nagysándor József neve azonban csak rövid időre tűnt el a ceglédi térképről, hiszen 1996-ban emléktáblát állítottak a tiszteletére az Óplébánia Eötvös téri oldalán. Ő ugyanis valaha a ceglédi katolikus iskola diákja volt, amint az a szintén városunkban tanuló Toldy (Schedel) Ferenc feljegyzéseiből kiderül. „Pajtásaim közül különösen jól voltam a két Bobory fiúval és Nagy-sándor Józsi-val, kinek szüleinél töltöttem a húsvéti fériákat (ünnepeket. R. E.) s ki – szegény! magyar tábornok a vesztőhelyen végezte, 35 évvel utóbb – életét.” – írta egykori osztálytársáról a későbbi irodalomtörténész. Sajnos, ennél többet nem tudunk Nagysándor ceglédi tartózkodásáról. Csak remélni tudjuk, hogy egyszer majd életének ez a szakasza sem marad ismeretlen az érdeklődők számára…

Az viszont közismert, hogy Nagysándor József Nagyváradon született 1804-ben. A vezetékneve többféle formában fordul elő az iratokban: Nagy Sándor, Nagysándor, Nagy-sándor. Ő maga egyébként így írta le: NagySándor. Ez olvasható legutolsó levelének végén is. „… ezen fésűt és inggombot szíveskedjék a bizonyos pesti irományokkal s gyűrűvel elküldeni, ezekre kéri tisztelő barátja Nagysándor József” – osztotta meg végső kérését az őt a vesztőhelyre kísérő Vinkler Brúnó minorita szerzetessel. 

Nagysándor József földi maradványai sok-sok évig jeltelen sírban pihentek; megölt társaival együtt az akasztófák tövében temették el, ott, ahol meghalt. Csontjaikat 1932-ben az áradó Maros mosta ki a földből, végül hosszas hányattatás után csak 1974-ben helyezték ezeket végső nyugalomra, az 1890-es egykori emlékoszlop tövében kialakított kriptában.

„Az ő Istenük a magyar haza szabadságának Istene, annak oltárához várják a magyart.” – mondta Kossuth Lajos abban, a fonográfhengerre felvett beszédében, melyet 1890-ben rögzítettek látogatói, készülődve az aradi vértanúk szobrának avatására. Hazaszeretet, szabadság, felelősség, bátorság, önfeláldozás: 2014-ben ezek a fogalmak jutottak eszembe október 6-áról.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

A németországi költöztetés is történhet zökkenőmentesen

Az utóbbi években azt tapasztalhattuk, hogy egyre több ember...

Hajnali sokaság az iskola udvarán

Két ceglédi iskolából (Unghváry és Bem) több mint 100...

Tisza sziget Cegléden

Október 4-én került sor a Tisza Szigetek találkozójára Nagykőrösön,...

Megy vagy marad?

Október 10-én tesz esküt és kezdi meg munkáját a...

Fiatal Alkotók Műhelye – újratöltve

Egy hely… … ahol önmagad lehetsz, … ami hiányt pótol, … ahol...