9 C
Cegléd
2025. március 28. péntek
spot_img

Az aradi vértanúk emlékezete

Időközben, az 1980-as években megszűnt a Nagysándor utca: az ott álló házakat lebontották és a helyén, a Kossuth Ferenc – Szent Imre herceg közötti területen felépítették a kereskedelmi szakiskolát, valamint a Teleki utcai lakótelepet. Nagysándor József neve azonban csak rövid időre tűnt el a ceglédi térképről, hiszen 1996-ban emléktáblát állítottak a tiszteletére az Óplébánia Eötvös téri oldalán. Ő ugyanis valaha a ceglédi katolikus iskola diákja volt, amint az a szintén városunkban tanuló Toldy (Schedel) Ferenc feljegyzéseiből kiderül. „Pajtásaim közül különösen jól voltam a két Bobory fiúval és Nagy-sándor Józsi-val, kinek szüleinél töltöttem a húsvéti fériákat (ünnepeket. R. E.) s ki – szegény! magyar tábornok a vesztőhelyen végezte, 35 évvel utóbb – életét.” – írta egykori osztálytársáról a későbbi irodalomtörténész. Sajnos, ennél többet nem tudunk Nagysándor ceglédi tartózkodásáról. Csak remélni tudjuk, hogy egyszer majd életének ez a szakasza sem marad ismeretlen az érdeklődők számára…

Az viszont közismert, hogy Nagysándor József Nagyváradon született 1804-ben. A vezetékneve többféle formában fordul elő az iratokban: Nagy Sándor, Nagysándor, Nagy-sándor. Ő maga egyébként így írta le: NagySándor. Ez olvasható legutolsó levelének végén is. „… ezen fésűt és inggombot szíveskedjék a bizonyos pesti irományokkal s gyűrűvel elküldeni, ezekre kéri tisztelő barátja Nagysándor József” – osztotta meg végső kérését az őt a vesztőhelyre kísérő Vinkler Brúnó minorita szerzetessel. 

Nagysándor József földi maradványai sok-sok évig jeltelen sírban pihentek; megölt társaival együtt az akasztófák tövében temették el, ott, ahol meghalt. Csontjaikat 1932-ben az áradó Maros mosta ki a földből, végül hosszas hányattatás után csak 1974-ben helyezték ezeket végső nyugalomra, az 1890-es egykori emlékoszlop tövében kialakított kriptában.

„Az ő Istenük a magyar haza szabadságának Istene, annak oltárához várják a magyart.” – mondta Kossuth Lajos abban, a fonográfhengerre felvett beszédében, melyet 1890-ben rögzítettek látogatói, készülődve az aradi vértanúk szobrának avatására. Hazaszeretet, szabadság, felelősség, bátorság, önfeláldozás: 2014-ben ezek a fogalmak jutottak eszembe október 6-áról.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Egy jótékony hatású gyógynövény: a moringa

Az elmúlt években egyre nagyobb fókuszt kapott az egészségtudatos...

Az egészséges étrend fontossága

A tavasz különleges időszaka sokak számára. A meleg beköszöntével...

A céges mobilflotta karbantartásának rejtett előnyei 

Vajon eléggé törődünk a vállalati mobiltelefonokkal? Furcsán hangzik, de...

Balatonszárszói tábor?

A Törvényszék első fokon, még nem jogerősen elutasította a...

Labdarúgó szakosztály utánpótlás – Út Európa felé

Közel 10 év után jutottunk el egy olyan tornára,...