23.2 C
Cegléd
2025. április 21. hétfő
spot_img

Jubileumi könyvek

Szeptember végére a 19. Kossuth Toborzóra négy új ceglédi kiadvány is kikerült a nyomdákból. A könyvek helytörténeti munkák, amelyek más-más stílusban ragadják meg Cegléd múltjának egy-egy szeletét.

A turini 100-as küldöttség története

Szeptember végén jelent meg a Ceglédi Kossuth Múzeum új kiadványa, Reznák Erzsébet „A ceglédi 100-as küldöttség turini látogatása alkalmából…” című műve. A könyv a ceglédi Kossuth-kultusz egyik jellegzetes közösségének történetét idézi fel 1877-től napjainkig. A nagy múltú egyesületről készült, a Kossuth Múzeumban őrzött tablóról készül másolat a kiadvánnyal együtt a Kossuth Múzeumban 1.200 forintos áron kapható vagy megrendelhető.

50 éves a Leánykar

A Kossuth Lajos Gimnázium Leánykarának jubileumára nem csupán egy hangversennyel lepte meg a kórus az őket szerető közönséget, hanem egy színvonalas könyvvel is. A könyv, Borsos Hedvig szerkesztésében, dokumentumszerűen bemutatja a kórus történetét, az alapítástól napjainkig. Megismerhetjük belőle az alapítókat, a karnagyokat, zongorakísérőket. A jelenlegi és az egykori kórustagok is feleleveníthetik emlékeiket. Nem maradt ki egyetlen verseny, egyetlen fellépés sem a felsorolásból. A sok-sok adat között megtaláljuk a sajtóban akkor megjelent cikkeket is, amelyek beszámolnak egy-egy sikerről. Külön érdeme a könyvnek, hogy a leánykar történetén túl szól az előzményekről is, 110 évre visszamenőleg mutatja be, mikor, milyen kórusok működtek a gimnáziumban. 

Arcok, képek Ceglédről

Szeptember 25-én a Városi Könyvtárban mutatták be dr. Szabó Alfréd tisztelői Arcok, képek Ceglédről című könyvét. A hiánypótló helytörténeti munka, főként azon jeles ceglédi közéleti személyiségekről készült írásokat tartalmazza, amelyek 2010 óta a Ceglédi Panorámában megjelentek. A kötetben, ahogyan Krizsán Anett szerkesztő a könyv Ajánlójában fogalmaz: „értékes és érdekes élettörténetek, elhunyt ceglédi személyiségek, emberi példaképek kerülnek bemutatásra” (…) „Ezek a tablószerű írások nem csupán emléket állítanak a helytörténet ceglédi származású, vagy éppen itt élt „gyüttment” nagyjainak, de lírai vallomások is, szubjektív vélemények is helyet kaptak benne – éppen ettől ceglédiek, ettől egyediek. A kötetbe a ceglédi jeles emberek gazdag tárházából sokan nem fértek bele azért, mert önálló kötetek jelentek meg róluk. Ajánlóm elején hangsúlyoztam az írások helytörténeti jellegét, ezen mégis túlmutat a szerző azon törekvése, hogy a ceglédi momentumokat mindig összekapcsolja a magyarországi történésekkel, eseményekkel, így azok a „nagy egészet” is megmutatják.” Az ajándéknak vagy emléknek is kiváló kötet 1000 forintért megvásárolható a Városi Könyvtárban.

Keep swinging

„Keep swinging – tartsd a négyet! – mondják a jazz zenészek egymás között, hogy a tempó mindig feszes maradjon. Ezt a két szót választottam a Dobmúzeumról szóló könyvem címének is, amit a világhírű amerikai cintányérgyár igazgatója, Armand Zildjian írt ceglédi látogatása alkalmával búcsúzóul a múzeum vendégkönyvébe. Tudta rólam, hogy – bár sohasem voltam hivatásos zenész – életem nagyobbik felét a dobok bűvöletében töltöttem. Így ez a biztatás nem csak a tempótartásnak, hanem kutató- és gyűjtő munkám további lendületének is szólt.” – írta lapunknak most megjelent könyvének kapcsán Kármán Sándor, a Dobmúzeum alapító-vezetője. – Ahogy tizenévesen a dobok mögé ültem, először a sokféle hanghatás fogott meg. Később felfedeztem azt is, hogy mennyi ötletes műszaki megoldás van egy felszerelésen. Bármerre fordultam, mindenütt kérdésekbe ütköztem, ugyanakkor rátaláltam egy útra, melyen napról-napra valamiféle kíváncsiság vitt előre. Meg kellett tanulnom, hogy időnként felfedezhetek egy pici tikot, ami közelebb visz a nagy egészhez, de ezek nem ábécérendben fognak érkezni. Nekem kell őket a napi zűrzavarban észrevenni és felismerni, hogy melyik korábbi tudásom egészíthetem ki velük. Vásároltam néhány öreg dobfelszerelést. A gyűjtésből szenvedély lett, abból pedig egy hangszermúzeum. A múzeum kialakulása, és a benne lévő hangszerek életem részét képezik. A tárlatvezetések során számos történetet mesélek látogatóimnak, akik őszinte lelkesedéssel hallgatnak végig, majd felteszik a kérdést: valahol már le van ez írva? Nos, ez a könyv a válaszom, és hogy minden részlet érthető legyen, nemcsak a Dobmúzeumról írok, hanem az útról is, ami odáig vezetett.


A képen dr. Szabó Alfréd dedikálja ceglédi közéleti személyiségekről készült könyvét

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...