Februárban afrikai fehérhasú törpesünök születtek Cegléden. Szűcs Anita hat éve tart ilyen törpesünit, eddig 4 kis állata volt már.
„A kismama – Bounty – első kölykezésre XXL-es almot produkált. Általában 3-4 süngyerek szokott születni, de az egy kölyök sem szokatlan. Ezért is meglepőek a hatos ikrek! A vemhességi idő kb. 5 hét után világra jött újszülöttek 3-4 cm-esek, ritka, pici tüskékkel jönnek a világra. 2 hetes koruktól nyílik majd ki a szemük és akkor már jobban hasonlítanak majd a mamájukra. 3-4 hetes kortól kezdem majd kézhez szoktatni őket, hogy leendő gazdáiknak minél több örömet szerezzenek. A tartásuk nagyon egyszerű és semmi extra dolgot nem igényel. Ha valaki beleszeret ezekbe a kisállatokba mint én, azt azért tudnia kell, hogy nem lehet őket úgy babusgatni, mint egy cicát vagy kutyát.” – számolt be lapunknak a kicsinyek gazdája.
Az afrikai fehérhasú törpesün (Atelerix albiventris) az egyik legkedveltebb hobbiállatként tartott sünféle. Nyugat-Európa nagy részén már elterjedt házikedvenc, Magyarországon még kevésbé ismert.
Háziasításuk az 1980-as években kezdődött. Mára, a színtenyésztésnek köszönhetően 92 eltérő színváltozatot különböztethetünk meg.
Az afrikai törpesün természetes élőhelye elég változatos, Közép-Afrikában a szavannáktól az emberek hátsókertjéig mindenhol előfordulhatnak, a sivatagok és a sűrű erdős területek kivételével. Az európai sünökhöz hasonlóan az afrikai fehérhasúak is éjszakai állatok, ezért a nappalt elbújva töltik fák odvaiban, levelek alatt, hasadékokban és üregekben. Otthonunkban is azokat a helyeket keresik, ahol bujkálhatnak. A sünök alapjában véve rovarevők. Emellett szívesen fogyasztanak lárvákat, csigákat, gilisztákat, kisebb gerinceseket, tojást, néha gyümölcsöket és gombákat is. Mivel nem rágcsálók, nem kell tőlük féltenünk a bútorok lábát. Átlagosan 6 évig élnek, a kifejlett példányok 20 cm körüliek és 30-40 dekásak.
A látásuk gyenge, viszont a szaglásuk és hallásuk kiváló. Magányosan élnek, csak párzási időszakban keresik a kapcsolatot egymással. A félénk kis állatok veszély esetén összegömbölyödnek, nemtetszésüket fújtatással és puffogással fejezik ki. Az ember közelségét könnyen megszokják. Gazdájuk közeledésére nem húzzák össze magukat, tüskéiket testükre simítva tartják, nem szúrnak, nyugodtan kézbe lehet venni őket. Harapásra egyáltalán nem hajlamosak. A legtöbb süni nem szeret sokáig kézben lenni, inkább járkál, felderíti a területet. Nagyon mozgékony, játékos állatok.