6.1 C
Cegléd
2024. október 16. szerda
spot_img

40 éves a Rubik kocka…

Már a kocka népszerűvé válásának kezdetén izgatta az embereket, vajon hány forgatásból lehet kirakni a Rubik-kockát bármilyen összekevert állásból. A probléma megoldása eleinte reménytelennek tűnt a kocka lehetséges állapotainak hatalmas számából következően. Azt az

algoritmust, ami egy adott állásból a lehető legkevesebb forgatással kirakja a kockát, Isten algoritmusának nevezték el, az a forgatásszám pedig, ahány forgatásra az Isten algoritmusának

legfeljebb szüksége van, Isten száma. Mi a továbbiakban inkább bűvös algoritmust és bűvös számot mondunk. Az első eredmény, ami a bűvös számra becslést ad, MorwenThistlethwaite nevéhez fűződik (1981) és bizonyítja, hogy a kocka 52 forgatásból mindig kirakható. Az évek folyamán újabb és újabb eredményekkel egyre csökkenteni tudták a bűvös szám felső határát. 1995-re Michael Reid bizonyította, hogy 29 forgatás mindig elégséges, valamint, hogy az ún. superflip állás (minden elem a helyén van, de a kocka éleinél levő elemek rossz irányban állnak: lásd az ábrát) pontosan 20 forgatásból rakható ki. A bűvös számra így már mindössze 10 jelölt maradt. 2007-ben a Northeastern University kutatói számítógépes módszerekkel bebizonyították, hogy a bűvös szám legfeljebb 26, 2008-ban pedig a Stanford Egyetem egyik matematikusa azt állította, hogy a kockát huszonöt lépésből alapállapotába lehet tekerni. Ez a szám aztán 2008 júniusára TomasRokicki bizonyítása alapján 22-re csökkent, 2010-ben pedig egy kutatócsoport Rokicki részvételével a Google-nél azt is bebizonyította, hogy 20-nál több lépésre soha nincs szükség, vagyis a bűvös szám pontosan 20: ennyi forgatásból mindig ki lehet rakni a kockát, és van olyan állás (például a fent említett superflip állás), amiből ennél kevesebb forgatással nem lehet kirakni. A bűvös algoritmust azonban, ami ránéz egy tetszőlegesen összekevert kockára, és megmondja, hogy ezzel a (legfeljebb 20) tekeréssel kell kirakni, az eddigi bizonyítások nem szolgáltatnak. Valószínűleg még sok víz lefolyik a Dunán, mire ilyen számítógépes programot tudunk majd készíteni.

A múltkoriban a metrón láttam egy virtuózt, aki szédületes sebességgel megkeverte, majd kirakta a bűvös kockáját, és míg bámultam, eszembe jutott a fenti eredmény egy következménye:ha meg akarjuk keverni a kockát, húsznál többet nem érdemes tekerni rajta!

Még egy személyes élmény. Nemrégiben volt szerencsém eljutni Japán egy Fukuoka nevű városába. Mindig olyan elfogódott érzésem támad, mikor a világ egy ilyen távoli szegletében meglátom a játékbolt polcán a Rubik kockát. Ilyenkor büszke vagyok a magyarok világhírű alkotásaira.

(A kép illusztráció)

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Cegléd “reménységei”

Az immár hagyományosan megrendezett Reménységek Kupáján 4 játékossal szerepelt...

A németországi költöztetés is történhet zökkenőmentesen

Az utóbbi években azt tapasztalhattuk, hogy egyre több ember...

Hajnali sokaság az iskola udvarán

Két ceglédi iskolából (Unghváry és Bem) több mint 100...

Tisza sziget Cegléden

Október 4-én került sor a Tisza Szigetek találkozójára Nagykőrösön,...

Megy vagy marad?

Október 10-én tesz esküt és kezdi meg munkáját a...