2009-től egész napos gyermektoborzóval egészítették ki a rendezvényt, a következő évtől Kossuth-imitátor tartott díszszemlét és stilizált Kossuth-toborzó beszéd is elhangzott. 2011-től előre bejelentett csoportok részére a rendezvény fő mozzanataként tartjuk meg az ünnepélyes honosítást. Tavaly, Cegléd várossá válásának 650. jubileumi évében új helyszínre költözött a toborzó, és bevonhattunk egy újabb helyszínt. Idén a jubileumi ünnepélyen még gazdagabb hagyományőrző felvonulást, korhű huszártábort és igazi toborzást valósítunk meg. Újra dísztestületi ülést hívunk össze, ahol díszpolgári címet és testvérvárosi díjat adunk át, továbbá a rendezvény alapítóit is köszöntjük. Az interaktív gyerektoborzó, a jubileumi testvérvárosi találkozó, színvonalas könnyűzenei koncertek és nívós kézműves vásár is emeli a rendezvény rangját. Az elmúlt években a rendezvény főpillérei – a Kossuth-szobor koszorúzása, hagyományőrző felvonulás, Kossuth toborzóbeszéde, kézműves vásár, gyerektoborzó, könnyűzenei koncertek, testvérvárosi találkozó – nem változtak.
– Melyik korosztály a rendezvény célközönsége? Meg tudják szólítani a programban az idősebbeket és a fiatalokat egyaránt?
– Igyekszünk úgy kialakítani a műsorokat és programokat, hogy minden réteg megtalálja a számára legmegfelelőbbet. A kisebb gyerekeknek szól az interaktív gyerektoborzó: tematikus játéksor gyerekeknek és családoknak, melynek végén az újoncok készen állnak, hogy Kossuth seregéhez csatlakozzanak. A kiképzés alatt menetelni, sorakozni, katonanótákat énekelni tanulnak az újoncok. Van csákó-, pártakészítés, fotószínház, óriás fajátékok, ólomöntés, kovácsműhely, fakörhinta, bábelőadás (Majoros Ági) és gyermekkoncertek (Bognár Szilvi). Az ifjúság szórakoztatására kedvéért este koncertek vannak (Gypo Circus, Maszkura és a Tücsökraj, AB Duó, Blahaluisiana), valamint táncos műsorokat tekinthetnek meg az érdeklődők. Az idősebb korosztály tagjai szívesen vesznek részt néptáncegyüttesek bemutatóin (Kürtös, Gereben, Edelweiss, Cuháré), énekkari produkciókon, és lelkesen hallgatják a hagyományőrző zenéket is. A magas művészetek kedvelőinek hangversenyekkel, kiállításokkal (20 év 20 plakát), előadásokkal és művészeti műsorokkal tesszük változatossá, gazdagabbá a rendezvény repertoárját (Sárik Péter Trió&Myrtill, Budapesti Fesztiválzenekar, Petrik G. Band, Bori Garázs Trio&Oti). Idén az Uránia Mozit is bevontuk a programba, a Kossuth kifli sorozatot vetíti délutánonként a filmszínház.
– Alpolgármesterként mennyire érzi fontosnak az eseményt, mit ad hozzá ez a város megítéléséhez, népszerűségéhez?
– A város legrégebbi rendezvénye a Kossuth Toborzó, mely által Cegléd ismertté vált az országos rendezvények között. Történelmi hagyományokra épül a több napos eseménysorozat, melyet a Kossuth-kultusz ápolói, a Turini SzázasKüldöttségMúzeumbaráti Kör tagjai is életben tartottak. 2014-ben az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listájára is felkerült a Kossuth-kultusz ceglédi hagyománya, amire nagyon büszkék vagyunk. Azért fontos ez a rendezvénysorozat, mert mindennél jobban erősíti a lokálpatriotizmust, őszre hazatérnek a városból elszármazott ceglédiek. Ilyenkor tartanak nagyobb osztálytalálkozókat, családi összejöveteleket. Itt adjuk át a díszpolgári címet és biztosítunk minél nagyobb bemutatkozási lehetőséget a helyi civil csoportoknak, egyesületeknek, alapítványoknak (Civil Sziget).
Ugyanakkor Ceglédnek is fontos a rendezvény ideje alatt megélénkülő turisztikai forgalom, erre az alkalomra hívjuk és várjuk a testvérvárosi delegációkat is. Több, a történelmet kedvelő közösség szintén látogatja a rendezvényt, melyet a hagyományőrző felvonulás tesz igazán látványossá, egyedivé. A 200 korabeli hagyományőrző a patinás épületeink gyűrűjében, a kora őszi hétvégén nagyon szép látvány. Szeretettel invitálok mindenkit, idén is látogassanak ki a rendezvényre, ünnepeljünk együtt Kossuth városában!
A Ceglédi Panoráma aktuális lapszáma a címlapképre kattintva lapozható!