A 20. század első felében (1900-1945) TIZENEGY, a második felében (1945-1989) már HUSZONNÉGY újabb emléktáblát helyeztek el a középületeken. A rendszerváltozástól napjainkig tartó korszakban pedig SZÁZZAL emelkedett meg ezek száma. Az emléktáblák felavatása 2014-ben és 2015-ben érte el a rekordot:mindkét esztendőben hat-hat avatóünnepséget tartottak a városban!
A LEGTÖBB emléktábla – talán nem meglepő – KOSSUTH LAJOS nevét, tevékenységét örökíti meg. Ezekből összesen hét darab látható a városban. Őt DOBOS JÁNOS mérnök és TOLDY FERENC orvos, irodalomtörténész követi a sorban, egyenként három-három táblával. Sokan vannak a “kéttáblás” listán: Bobory Károly, Gubody Ferenc, Várkonyi István, Gál József, Földváry Károly is közéjük tartozik.
A közterek között – ez sem rendkívüli – a városi pantheonban látható a LEGTÖBB, tizennyolc emléktábla. A tizenkilencedik darab a pantheon alapításának tényét örökíti meg. Az INTÉZMÉNYEK között NYOLC emléktáblával a gimnázium áll a képzeletbeli első helyen.
NŐI NÉV nagyon kevés táblán olvasható. Önálló táblát csak Patkós Irma kapott eddig. Kallós Elekné nevét a férjével közös emléktáblára rótták fel. B. Molnár Elemérné, Hartyáni Imréné, Szabó Nándorné illetve Ócsai Ottóné nevét pedig adományozóként örökítette meg a hálás utókor.
Adattár a ceglédi emléktáblákról
(A képen: tábla a katolikus templom bejárata fölött. A szövege: A’ nagy isten dicsőségére ‘s a’ szent kereszt feltalálásának tiszteletére szenteltetett az egyházi értékből és a czeglédi katholicus lakosoknak adakozásokból és erejekkel építtettett 1825″ Jójárt György felvétele)