Resli Simon a Kossuth Gimnázium tanulója egyéves tantárgyból, etika és emberismeretből érettségizik. Na és?
Rajta kívül kb. 500-an érettségiznek Cegléden, legalább öt tárgyból és van olyan, aki emelt szinten. Kettőből is. Amiért mégis Simon projektjéről írok, az közösségi célja. Földrajz, vizuális és környezetkultúra tanárként már több mint egy évtizede hívom fel a figyelmet a természet óvására, illetve szervezek környezettudatosságra ösztönző programokat, több-kevesebb sikerrel. Nagy öröm számomra, ha a tanulók aktivitását tapasztalom.
Az Etika és emberismeret érettségi is két részből áll, ugyanúgy van szóbeli része (20 tétel), mint a többi tárgynak, de az első, „írásbeli” része lehet az „Öko-tudatosság projekt” is, ami jórészt gyakorlati feladat-együttes, írásos és fényképes dokumentációval. A témavezető Marofka Ferencné tanárnő kicsit féltette tanítványát a vállalkozástól, de Simon fellelkesítette az osztályát (12.d) és a nyolcadikosokat, hogy a ceglédi Gerje-menti ligetet csúfító és szennyező kommunális hulladékot szedje zsákokba, ő pedig családjával a szeméttelepre viszi. A szeles április eleji csütörtökön, fél napos munkával, összesen 550 kilogramm gyűlt össze, melyet a patak Körösi és Mizsei úti hídja közé, a töltésre hordtak ki a tanulók. (Az egyik kupacot vette észre az a bejelentő, aki illegális lerakásnak vélte, majd néhány nap múltán elszállításra került.) A következő hétvégén feleségemmel arra kerékpároztam. Ritkának mondható, idilli állapot fogadott: természet tisztán, szemétmenetesen. Tudom, hogy semmi sem tart örökké, de ez az érettségi téma valami új dologra ad lehetőséget: nem csak elméletben, de kétkezi munkával tenni…
Köszönet a Gimnáziumnak a munkavédelmi kesztyűkért, a Mirimed Kft-nek a zsákokért és a szállításért, orvosi biztosításért, a gimnazistáknak munkájukért!
P.R.G.