14.9 C
Cegléd
2025. április 21. hétfő
spot_img

Új fecskefaj hazánkban

2017. nyarán új madárfaj, egy vörhenyes fecske-pár fészkelt Balatonfüreden. A fészekből három fióka repült ki július első hetében. A helyszíni megfigyeléskor ráadásul egy, a madarászok előtt eddig nem ismert, korábbi évekből származó fészek is előkerült, közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

A vörhenyes fecske a füsti fecskénkre emlékeztető megjelenésű és viselkedésű madár. Repülő rovarokra vadászik, sárgolyóból álló fészkét sziklafalak, épületek esőtől védett párkányzata alá építi. Könnyen elkülöníthető a hazai fajokétól, zárt molnárfecskeszerű fészkének bejáratához ugyanis hosszú félcsövet tapaszt.
Sok helyen elterjedt, elsősorban Ázsiában, de Afrikában és Európában is költ. Kontinensünkön a Földközi – tenger partvidéki régiójában, Spanyolország, Portugália és a Balkán országainak belső területén fészkel.
Magyarországi költési adata eddig nem volt, és egyes kóborló példányok is nagyon ritkán, csak nyolc helyen kerültek elő. Idén április 16-án két, egymástól valószínűleg független megfigyelés is volt Tatán, illetve a magyar–román–ukrán hármas határ közelében. A balatoni madarak első megfigyelési adatai 2017. május 5-éről, a Grand Anna Hotel közeléből származik. Ezt követően a madarászok 35 alkalommal figyelték meg a fecskéket.
A vörhenyesfecske-pár a hotel mélygarázsának mennyezetére, a faj mediterráneumi élőhelyén klasszikusnak számító helyre építette fészkét. Külön meglepetés volt, hogy idén épült fészek mellett egy korábbi években, valószínűleg 2016-ban készült fészek is előkerült, amiről eddig nem volt tudomásuk.
A fiókák első megfigyelése július 5-étől származik, ekkor négy repülő madarat (három fiatalt és egy felnőtt példányt) láttak a madarászok. A sikeres költés azért is számít különlegesnek, mert az egyik szülő a fióknevelési időszakban valószínűleg elpusztult, így a fiatalok etetése a magára maradt madárra hárult. Augusztus 22-én az egyik vörhenyes fecskét még sikerült megfigyelni Balatonfüreden a fészkelő hely közelében.

Sajnos, az új fecskefej alkalmi megtelepedése nem tudja ellensúlyozni a hazai fecskeállomány jelentős, több mint 50%-os állománycsökkenését és az ez által okozott kárt.
A háttérben több ok is áll:
– az élőhelyek átalakítása, fészkelő helyek (már sajnos csökkentek az istállók és tanyák)
és a táplálék csökkenése
– a klímaváltozás (sár, mint fészeképítő anyag hiánya a száraz tavaszokon)
– és ami a legszomorúbb, a kedvezőtlen társadalmi változások, a fecskefészkek leverése, a madarak elzavarása.

Azért láttam biztató jeleket is, ugyanis az egyik nap a Gerje csatorna melletti víztározó tó felett kb. 200-300 fecske körözött a tó felett repkedő szúnyogok között eleség reményében.
A napjainkra teljes egészében városiasodott, sárfészket építő fecskék védelmében a lakosságnak kiemelten fontos szerepe van, állománycsökkenésük megállítása, megfordítása mindannyiunk fontos feladata.

Mészáros Iván
(Fotó: Wikipedia)

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...