12.1 C
Cegléd
2025. április 24. csütörtök
spot_img

Cegléd földjeiről – másként

Surányi DezsőSzáz, kétszáz, háromszáz évvel ezelőtt amikor a műszaki fejlődés, a tőkebőség, társadalmi struktúra sokkal gyengébb volt, más arcot mutatott a ceglédi határ. A legzsírosabb földeken kendert termesztettek, ma horgásztavak vannak a helyükön; a szőlő és gyümölcsös kertek lassan selyemkórós, parlagfüves erdőkké változtak.

Megvan, rejtőzködik: a réti csíkhal (1987)

A jelenlegi nagyüzemek a szántóföldi növénytermesztésben 100 hektáronként mindössze egyetlen embert alkalmaznak. Az ország területe 93 ezer km2, azaz 9,3 millió hektár, aminek nagyjából a 80 százaléka termőterület! Óriási kincs… Mezőgazdasági művelésre 5,8 millió hektár szántó, kert és gyep alkalmas, ebből a szántóföldi élelmiszer-termelésre legjobb földek 4,5 milliót tesznek ki. A magyar állam a földeladások megkezdése előtt mintegy 500 ezer hektárnyi mezőgazdasági terület gazdája volt. Már csak volt, mert ennek nagy részét értékesítették.

A sajátos tulajdonlást eredményező birtoképítéssel nem kívánok foglalkozni, sokkal inkább a képmutató és ízléstelen trükkel, hogy egynapos aranykalászos tanfolyamok után számtalan „gazda” még földet, esetleg csak kocsi vagy repülő ablakból látott. Az ún. nemzeti vagyon straté­giai elemek vizsgálata a vidékstratégia megrogyását tükrözi. Hiába a nyertes oldal büszke szómágiája, közben eltűnnek azok a kisemberek, kistermelők, akik ezután a szegények számát csak növelik. Bármilyen más állami tulajdont több garancia véd, mint a földet. Írásunk ennek megoldatlanságára, és visszásságaira hívja fel a figyelmet: elmerengve azon, hogy a zöldmezős beruházások, útbővítések, hulladék lerakók és feldolgozók majdnem mindig jó erejű földekre, ismerősök földjeire települnek. Csak mutatóban végzett mintázások is borúra adnak okot egy olyan országban, ahol a ’80-as évek elején bátrabb agrárközgazdák kimutatták, hogy a szocialista átalakítások miatt az új ipartelepek, utak és egyebek céljára felhasznált földjeink egy közepes megyényi terület elvesztését okozták. És azóta? „Törekszünk” egy újabb megye- vesztésig, persze hazafiasan. S ekkor kénytelen bakancsban a terepre menni az ökológus-botanikus, hogy mi igaz a hallomásokból gyűjtött információkból.

Ahol szinte mesterséges közegen és közegben történik a mezőgazdálkodás (sivatagi homok, szik, kőhordalék, polder stb.) még érteni is lehet a földalapú támogatást, de ahol szinte országnyi területben lehet mezőgazdasági termelésben gondolkodni, érthetetlen. Ez az EU egyik nagy tévedése… Vegyünk egy remek földalapú támogatást, aminek működtetéséhez nincs kedv vagy eszköz – akkor beugrik az „elemi csapás”: leég a csemeteerdő, előbb vágatik le a kelleténél, tisztázatlan nyári időjárási pusztít, vagy a gaztengert meg alkalmas pillanatban a tűz falja fel. (Dolgozzanak azután a katasztrófa-elhárítók!) Marad utána a határban látszólag rendezett föld – az ellenőrzések idejére: jöhet a kifizetés.

Az eredmény lesújtó, a megoldások sok tisztázatlan bérleti szerződéssel és ami ellen annyira küzdött a hatalom, külföldi birtokosokkal reprezentáltak. Érdemes lenne a kétkedőknek és palástolóknak kézen fogva csak Dél-Pest megyét bejárni… Persze, senki sem viszi el a földet, igaz. De…. Volt nekünk Erdélyünk, ahol meglehetős korlátoltsággal a magyar hitelbankok erdélyi földeket adtak el: az eredmény ismert. Bár erről nem szokás beszélni, pedig alaposabb agrártörténeti és hitelpolitikai búvárkodás után döbbenetes eredményre juthatnánk.

A selyemkóró mindent elpusztít (2009)

Ha megnézzük meg a régi ceglédi határhasználatot 100, 200, vagy 300 évvel korábban – döbbenetes felismerésre jutunk. Amikor a műszaki fejlődés, a tőkebőség, társadalmi struktúra sokkal gyengébb volt, más arcot mutatott a határ. A legzsírosabb földeken kendert termesztettek, ma horgásztavak; a szőlő és gyümölcsös kertek lassan selyemkórós, parlagfüves erdőkké változtak; jó Gubody uram a bíbickocogós sziken, a Cigányszéken halastavat alakíttatott ki, halászcsárdával, hogy a ceglédiek több halat fogyaszthassanak.             Hosszan folytatható lenne a példasor, hogyan válik semmivé a vasút és a Budai út köze, ahol még pár évtizede is csinos tanyák sorakoztak. És mivé lett a Kámáni erdő, ahol valaha tölgyek és fenyők adták meg az alapillatot. Volt szaletli, volt esővédő ház, ahol a májusi vigalmak zajlottak. Mára mi maradt ezekből, többnyire az emlékek. Elhaltak már a Hídvégi Lajosok, Ikvai Nándorok, Szomorú Pista és Pataki Feri bácsik, akik szólnának. Ha így romlik körülöttünk a környezet – kapzsi emberi természetünk miatt, elveszik-elveszhet az emlékezetből is a múltunk. Szerencsés ember volt Kárpáti Aurél, akinek volt hová visszanézni, ma inkább csak felejtéshez segítené. A kétfarkú oroszlán farkát nem én, hanem a csalódottságom csóválja.

 

ESDÉ

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Az április az önkéntesség jegyében telt az Infineonnál

Magyarország legnagyobb teljesítmény-félvezetőket gyártó vállalata, az Infineon Technologies Cegléd...

Húsvéti csoda

Húsvét ünnepén egy cica megmentéséért fogott össze egy lelkes...

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...