15.1 C
Cegléd
2024. október 6. vasárnap
spot_img

Patkós Irma, a megbocsátó

Az Újságmúzeum kiadásában jelent meg a Legendák sorozat, amely kötetben foglalja össze a legnagyobb magyar színészek, színésznők, filmek és mesék történetét. A Legendás színésznők című könyvben 31 magyar színésznő életéről tudhatunk meg titkokat, szerepel többek között Gobbi Hilda, Ruttkai Éva, Bajor Gizi, Psota Irén, Tolnay Klári, Kiss Manyi, Dajka Margit, és még sokan mások, köztük Patkós Irma Cegléd legendás színésznője is.

„Azért vagyunk, hogy megbocsássunk – mondta már idős korában. És a színésznő Patkós Irma valóban így tett.” – írja a kiadvány. „A színházigazgatóként dolgozó férje hiába csalta meg többször is, ő kitartott mellette és akkor sem hagyta cserben a férfit, mikor a II. világháború alatt munkaszolgálatra vitték. Patkóst igazán csak idős korára fedezte fel magának a szakma, pedig többet érdemelt volna. Sokkal többet.

A kis Irma 1900-ban született egy ceglédi vályogházban. A színészetről sokáig csak ábrándozni mert, aztán a nővérével Budapestre jött, ahol titokban beiratkozott a színiakadémiára. Számtalan vidéki városban megfordult, majd hamarjában a szerelem is rátalált. Huszonhárom éves korában egy hirtelen ötlettől vezérelve ment hozzá feleségül a nála 12 évvel idősebb színész-rendezőhöz (későbbi direktorhoz), Sziklai Jenőhöz. Szerelmes nőként csak később szembesült vele, hogy Sziklai más szoknyák után rohangált, vagy ha éppen nem, akkor elkártyázta a család pénzét.

Patkós Irma csapodár férje, Sziklai Jenő.

Patkós ezt is elnézte, kitartott mellette. A csapodár férje végül elköltözött tőle, de némi idő elteltével visszaengedte (azért vagyunk, hogy megbocsássunk…). A színésznő közben a világot jelentő deszkákon vigasztalódott, mígnem a II. világháború alatt újfent bizonyította emberségét.

Sziklait ugyanis a származása miatt kirúgták a Fővárosi Operettszínházból, majd 1944 őszén munkaszolgálatra vitték. Patkós Irma rendszeresen látogatta a férjét és élelmet vitt neki. A férfi viszont egyre inkább elkészült az erejével, hiszen a nyilasok a többi sorstársával egyetemben éheztették. Sziklait végül elhurcolták és Ausztriában halt meg 1945 januárjában. Patkós Irma nem csak a férjét vesztette el, az otthonukat is, amelyet a világháború alatt lebombáztak. Mindene odaveszett, így 45 évesen újrakezdte az életét. A nulláról, megint Cegléden.

Furcsa mód csak közel a nyolcvanhoz fedezte fel a filmipar, akkor viszont több kultikus alkotásban is helyet kapott (Ripacsok, Szerencsés Dániel, Te rongyos élet). Patkós Irmának hosszú élet adatott meg, 96 éves korában, 1996-ban hagyott itt bennünket. A férjét 51 évvel élte túl.

A csendes, béketűrő és áldozatos színésznő a ceglédi temetőben pihen.”

Forrás és fotó: Újságmúzeum – Facebook

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Tűzeset Abonyban

Kiégett és lakhatatlanná vált egy családi ház Abonyban a...

Gumicsizmában Cegléden

Gumicsizma. Lányoknak 30 éves korig menő a hordása, férfiaknak...

Meghalt egy 19 éves lány Cegléd közelében

Két autó ütközött össze pénteken kora délután a 4-es...

Mivel dobd fel a szürke hétköznapokat?

Van az úgy, hogy az embernek a szürke hétköznapok...

X. Sakkfesztivál

Szeptember 17-én került megrendezésre a Budai Várban a X....