0.6 C
Cegléd
2024. december 13. péntek
spot_img
spot_img
spot_img

Május, a legszebb

Először is azért legszebb, mert zöldre változik át a táj, megindul az élet minden téren, így az alkotók körében is városszerte. Gulicska Lőrinc: Mozgásban című alkotása az Otthon Art Kávézóban éppen erről mesél nekünk. Az alkotó pedig úgy értelmezi munkáit, hogy:„Ezek a képek igazodnak az emberekhez. Megfigyeltem, mindenki saját egyéniségére formálja a látottakat, így az alkotás sajátos módon kel életre.”

Ha elmegyünk a Ceglédi Galériába, színvonalas munkákat láthatunk, főleg grafikai megfogalmazásban.
A Rajzás című kiállítás megnyitóján sokan voltak, hiszen a Fiatal Alkotók Műhelyében a profi tanárok nagy lendülettel és sokoldalúan képzik tanítványaikat az egykori Patkós Irma házban. A tárlatot Sárközy Erzsébet nyitotta meg, mindenki boldogan hallgatta, szülők, tanárok, tanítványok, csak a megnyitó beszédben az is kiderült, hogy nincs a tanárok közt utánpótlás, mármint olyan, aki itt is maradna Cegléden. A tanítványok elrepülnek messzire.
Az „Új évad” című kiállítás az emeleti Kamara Galériában látható június 1-ig a CAE Fotóművész szekciójának kattintásaiból. A tárlaton 9 fotós 33 képe látható. Kilencszer 33 féle stílus – így fogalmazott megnyitó beszédében a Kossuth Múzeum igazgatója, Reznák Erzsébet.
Aki Budapesten járt a múlt héten, az Erkel Színház épületében, a felújítás alatt lévő Operaház társulatának rendezésében részt vehetett a „Dalárnapon”, ahol 38 kórus, 10 percenként váltotta egymást a színpadon, este pedig káprázatos előadást láthattunk: Kodály Zoltán Háry János című daljátékát mutatták be az Operaház művészei. A nézőtéren az énekkarok a „kórus” részeknél bekapcsolódtak, a karzaton ülő meghívott vendégek pedig ritka élményben részesültek. Ceglédről is sokan voltak, hiszen a ceglédi Kardos Pál Pedagógus kórus is megjelent a színpadon Soltészné Lédeczi Judit Liszt-díjas karnagy vezényletével. Miért említem az alkotók rovatban ezt az eseményt? Hát azért, mert a nehéz és fáradságos próbák után a színpadon Judit keze alatt születik újjá minden mű, magas művészi fokon újjáalkotva, a kórussal összekötve sok-sok lelki szálon.
Ha valaki május végén jár Pesten a Petőfi Sándor u. 5. szám alatt, május 30-tól június 20-ig a Fuga Kiállítótérben láthatja a Cegléden élő Horváth László és Takács Máté „Patkány és a nyúl” elnevezésű kiállításukat, s ha elmegyünk azt is megérthetjük, hogy miért nevezik magukat „az okkultizmus kibernetikus hályogkovácsainak.”
A legnagyobb megújulást és alkotókedvet pedig a Ceglédi Alkotók Egyesülete Képzőművészeti szekciójának elgondolása okozhatja. Újházi György szekcióvezető agyából pattant ki az a szikra, hogy hirdessünk meg egy olyan városi méretű rajzversenyt, mely Kossuth-portré rajzolást jelentene szabadon, vagyis az általános és középiskolások, a felnőttek munkálkodása, külön kategóriákban indulva, valamiféle gondolatokon átszűrt, különleges portré rajzokat, festményeket eredményezne, ami nem hagyományos portrérajzolást jelentene, hanem Kossuth szellemiségét is és a legújabb stílusok és technikák kavalkádját. Sőt, díjazás is lesz az Artem galéria jóvoltából.
Másodszor, azért a legszebb a május, mert a megjelenítéshez fény kell, májusban pedig van elég, akkor is, ha néha egy-egy zápor öntözi földjeinket.
Kiszely Margó

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

spot_img
spot_img
spot_img

Friss híreink

A tabella élén telel a Kék Cápák U18 csapata.

Az U18 III. oszt. bajnokság őszi záró fordulójában a...

A gyilkos nem emlékszik semmire

Partvissal vertek agyon egy férfit Cegléden: a tettes azt...

Átadták az Év Tanára Díjakat Cegléden

Pénteken a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium dísztermében került sor...

Tűzvész Cegléden: két család vesztette el otthonát

Szombat délután tűz ütött ki Cegléden, a Folyó utcában,...

Rendőreink a segítségnyújtás élvonalában

Cegléd térségében két példaértékű eset is történt a napokban,...