2.8 C
Cegléd
2024. december 3. kedd
spot_img
spot_img
spot_img

Tények és növényi igények – Félreápolt muskátlik

A közönséges vagy paraszt muskátli (Pelargonium zonale) a XIX. század eleje ótanálunk is egyre népszerűbb. A virágkorát a két világháború között élte, a ’60-as évektől egyre többet láttak a magyarok alpesi házakat, így megnőtt az érdeklődés a kaszkád muskátlik iránt. Oka van, hogy ezt hangsúlyozzuk, mivel a hagyományos muskátlik kevés öntözést, a kaszkádok azonban sokkal több vizet igényelnek. További gond ered a muskátli talajából, mivel szaporítani laza tőzeges földbe szokás, ami nem azt jelenti, hogy abban kell meghagyni, mert az öntözővíz kiszalad belőle, legtöbbször a kerámia kaspóba. Az öntözés meg szorgalmasan megtörténik naponta. Pedig külön készítenek muskátlinak való tápoldatot, ami a másik bajt tudná orvosolni: a tápsók hiányát. Van a hagyományos muskátliknak még egy gondja, a teleltetés, ennek már többször is leírtuk a módszerét.

Vegyük akkor elő a növényföldrajzi ismereteink, megkeresve a nemzetség igazi hazáját. Mintegy 200 faj tartozik ide, a rokonságában számos nemzetség él a Kárpát-medencében is. Dillenius 1732-ben figyelt fel a nemzetség több fajára, majd Charles L’Héritier 1789-ben a génuszokat különválasztotta; a nevet, a görög pelargósz alapján kapta, mivel a termése a gólya csőréhez hasonlítható. Cserje, félcserje; a törzse a szukkulens geofitákra jellemző. Indokolt ez a fiziognómiai alak, mert Dél-Afrika félsivatagi részén élnek. Több törzses faja valódi fás szár, gyakran néhány hajtást nevelve, sivatagi túlélőnek tekinthető. Virága nagyon egyszerű, a vadfajok mindig szimplák, mégis nagyon kedvelik a viráglátogató rovarok, mert hosszú pártacsövet képeznek, s benne a nektár mennyisége is csalogató. Külösen a lepkék, részben a poszméhek is látogatják.

Mediterrán övezetben a közönséges muskátli 30-40 éves cserjéivel is találkozhatunk, bizonyítva, hogy szívós évelő cserjék. Jól megtalálják a helyüket a társulásokban, noha alattuk sekély talajréteg található. Levélalakban a petrezselyem muskátli tér el, mely fodros és nagyon kellemes illatú; viszont nálunk csak ritkán virágzik, magot nem is hoz. A muskátlik virágmérete ugyancsak különböző, a sziromlevelek színe és mozaikossága sokféle. A paprikapiros, bordó, fehér, rózsaszín és legkülönfélébb tarka szirmú létezik. A természetes fajok forma- és színgazdagsága sokkal szűkebb, a nemesítők nagyon kitágították a muskátlik készségét a sokféleség gyarapításában. Ezideig nem ismert sárga és kék virágú muskátli, de „majdnem fekete” vad fajt ismerünk.

Egyik évfolyamtársam családja nagyon híres muskátli tenyésztő volt Vásárhelyen, Imre barátom annyira szerelmese volt e virágnak, hogy nem kis ügyeskedéssel 1971-ben elment Dél-Afrikába. Egyik legutóbbi jelentkezésekor beszámolt arról, hogy a molekuláris genetikusok sárga és kék virágú muskátli előállításán is fáradoznak. Miközben sok fejtöréssel De Candolle 12 algénuszba sorolta a 200 muskátli-fajt, forradalmi változások történtek a ’90-es években, a szisztematikában.

A 90-es években genetikai elemzések nyomán 3 kládba oszthatták a muskátlikat, amit egy kínai származású genetikus 7 kládra bontotta. Ezzel a nemesítői munka felgyorsult, kevesebb spontán próbával érnek el újabbnál-újabb formákat. Természetesen van a folyamatnak számos csapdája is, mert ha megfelelő gondossággal nem őrizzük a genetikai értékeket, a génfolyás olyan mértékű lehet, amit már nehéz lesz kezelni és helyes irányba visszafordítani.

Korántsem hihetjük, hogy a rokonsági és evolúciós kérdések megoldódtak. Legutóbb Röschenbleck és munkatársai a Fokvárosi Egyetemen más eredményre jutottak, mint más kutatócsoportok. A molekuláris genetika jelenleg fénykorát éli ugyan, persze sok súlyos kérdés mégis megoldatlan, ezt az is mutatja, hogy 250 fontos élelmiszer alapot jelentő vadfajeltűnt – erre meg nincs megoldásunk.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

spot_img

Friss híreink

18 év fegyház a kettős baltás gyilkosság vádlottjának

Jogerősen 18 év 6 hónap fegyházbüntetésre ítélték a nagykőrösi...

Így segíthet csonttörés után a személyre szabott gyógytorna

Egy csonttörés sosem csak az adott csont problémáját jelenti....

Gyorsan eltelnek az évek, hát legyünk boldogságban!

Rimóczi Sándorné nyugdíjas óvónéni küldte lapunknak az alábbi írását....

42 kilogrammos busát fogott Pócz Sándor

Akkora busát fogtak a ceglédi horgásztónál, hogy még a...