A Déli úti iskola jellegzetes épületét szinte mindenki ismeri városunkban. Az iskola a Déli út – innen a név – és a Mizsei út sarkán áll, jellegzetes, szép homlokzata könnyen felismerhető. Az épület a Táncsics Mihály Általános Iskola része volt, de eredetileg református iskolaként működött.
Az egyik tanteremben kezdődtek el 1945 után, az egységes Ceglédi Református Egyházközség elharmadolásakor a Felszegi gyülekezet istentiszteletei. Templomunk 1951-re felépült a Felház utcában, gyülekezetünk hősi korszaka tehát ide kapcsolódik. Az épületet visszakaptuk a rendszerváltáskor, 1990-ben. Az épülethez tartozó telek egy részét már kb. húsz éve eladta egyházközségünk. Az épülettel kapcsolatban sokféle lehetőség lett volna – ezért is tartottuk meg idáig – azonban most úgy láttuk, hogy megfelelő tervünk nincs hasznosításra, anyagi erőnk pedig templomunk és egyéb épületeink fenntartására sem elegendő, nemhogy a Déli úti iskola egyre romló állagának megóvására. Az iskolát felajánlottuk az Önkormányzat részére. A Város nem kérte az épületet, viszont annak helyi védettségét kérésünkre megszüntette, hogy értékesíthessük az ingatlant.
Egyházközségünk vezetőségének (presbitériumának) egyik tagja Czinege Csaba asztalos. Vállalkozásához műhelyt bérelt, ám jelezték neki, hogy néhány hónapon belül nem adják ki neki addigi bérleményét. Pont a fent leírt folyamat végén voltunk, ezért mindent megfontolva úgy döntött, hogy ajánlatot tesz az épületre. Nagy volt az örömünk, hogy nem idegennek, hanem éppen az egyik kedves egyháztagunknak, presbiterünknek adhatjuk el az ingatlanunkat – a Déli út így egy kicsit a miénk maradt. Czinege Csabát kérdeztem az épületről.
− Milyen tevékenység van az épületben?
Bereczky Örs, Cegléd-Felszegi református lelkész