Régebb óta foglalkoztatta már a gondolat Fazekas Bélát a Tiszavárkonyi-Szőlőben, hogy a nagyszülei által állított keresztet, újra fel kellene állítani az enyészet cáfolatául. A gondolatnak többen támogatói lettek. Fazekas István és Héda Mária háza ma Tiszavárkonyhoz tartozik ugyan, de a településrész szélső dűlője Jászkarajenő határa. A legendás kisvasút Vezsenyig a falvakat és lakóinak szívét Dél-Pest megyéhez kapcsolták. A nevezett határban hirdette a régi kereszt hagyományos Pléh-Jézusával a család Isten iránti mély tiszteletét. Az 1930-as közterület-névadáskor ez a dűlő a keresztről kapta a Kereszt dűlő nevet.
A közlekedési útvonal azóta megváltozott errefelé, hiszen nem gyalogosan a borozdán, s nem is szekérrel járnak már az emberek. Az útszéli keresztek viszont eredeti küldetésüket járt utak mellett tudják betölteni. Ezért gondolta a keresztállítók unokája, hogy szerencsésebb, s hasznosabb lenne a Kő út és a Kereszt dűlő kereszteződésében újra állítani a kis emlékhelyet, mert ott többen megállhatnak a Kereszt tövében imádkozni, elmélkedni.
Hamarosan verbuválódott egy kis csapat, akik segítették ötleteikkel, kétkezi munkájukkal a megvalósítást. A lakosság tehetségéhez mérten anyagilag is támogatta a tervet, sőt a környező falvakban is akadtak az ügyet pártolók.
Serfőző Ferenc festő művészi igényességgel megfestette a Jézus-testet az elődökéhez hasonlóan – fémlemezre. Fazekas Béla néhány segítővel leállította az időtálló talapzatba helyezett, helybeli asztalosok által készített fakeresztet. AzÁdám Gránit Kft. ízléses kőbevésett szövege ismerteti a kereszt történetét a korpusz mellett egy márványtáblán. Két pad is várja a pihenni, beszélgetni vágyókat, melyet Tiszavárkony község ajándékozott. Erdeiné Tóth Kláratársadalmi helytörténeti gyűjtő felvállalta egy, a településrész történetét ismertető információs tábla anyagának készítését,melyet a hódmezővásárhelyi Szoliter Nyomda társadalmi munkában nyomtatott ki. Készült egy néhány oldalas kiadvány is, mely a Tiszavárkonyi-Szőlő történetét tartalmazza, s hiánypótló.
Napról-napra szépült a kis liget, ahol Fazekas Béla hol kis kerítéssel, hol járdakövekkel gazdagította a szép környezetet, és mások által is díszesedett, például különféle virágokkal.
A vírus járvány hátráltatta a felszentelési ünnepség időpontját, de június 27-én Ratnyik Ferenc atya felszentelte az újraállított Fazekas-keresztet. Jelen voltak a hajdani keresztállítók leszármazottai: az unokák, dédunokák találkoztak itt a kis kegyhely előtt.
Az innen elszármazott emberek gyermekei, unokái ideillő versekkel és dalokkal emelték az ünnepség fényét, Szűcs Csaba gitárkíséretével. Hegedűs István tiszavárkonyi polgármester a helyi közösség összefogását emelte ki beszédében. A szépszámú közönség a helyi Művelődési Házban a karantén után egymásnak örülve, jóízű beszélgetéssel zárták az ünnepséget.
Mindenkinek köszönik a szervezők a munkát, az adakozást és jelenlétet. Reményeik szerint az új keresztnél a későbbiekben is, akár egy mécses fényével, akár egy szál virággal emlékeznek a Megváltó kereszthalálára, az 1930-as évek hívőire és a 2020. esztendő hívő embereire…
Erdeiné Tóth Klára tudósítása