14.9 C
Cegléd
2025. április 21. hétfő
spot_img

Hangágyúk Cegléd határában

Aláírásgyűjtéssel egybekötött demonstrációt szervezett Zimonyi Zita a Törteli út elején lévő áruház parkolójába május 24-én Pünkösdhétfőn: a mintegy 15 résztvevő a hangágyúk alkalmazása ellen tüntettek. „Sok éve „háborítatlanul” csendháborítást követ el egy, vagy több földművelő paraszt Cegléd lakóinak kárára – tavasztól őszig folyamatosan hajnaltól késő estig. Robbanásra riadni minden reggel, a riadalomtól szapora szívverés mellett hosszú időn át remegni, egészségromboló hatású. Nincs senkinek joga ahhoz, hogy hazug indokokra hivatkozva, az embereket tévhitekben tartva, alattomosan – a névtelenség mögé bújva – egy közösséget feszültség alatt tartva csendháborítást kövessen el büntetlenül! NEM KÉRÜNK AZ AGRESSZÍV, ÖNKÉNYES ÉBRESZTŐBŐL, MAJD MINDENKI ELDÖNTI, HOGY MIKOR ÉS HOGYAN AKAR ÉBREDNI!” – írta Zimonyi Zita a gyűlésre felhívó üzenetében. A folytatásban hozzáteszi: 2020 őszén Földi László országgyűlési képviselőhöz fordultak 20 aláírással, hogy terjesszen elő törvényjavaslatot az ügyben, mert ez a jelenség máshol is megtalálható Magyarországon, nyaraló-övezeteket néptelenít el országszerte, és megkeseríti az emberek életét. Idén május 20-án pedig csendháborítás okán feljelentést tettek a Ceglédi Rendőrkapitányságon is. A tiltakozás szervezője azt is kilátásba helyezte, hogy május 28-án újra feljelentést tesznek, és ha nem lesz változás ezután „figyelemfelkeltő demonstrációt szerveznek a média bevonásával”.

A történet előzménye, hogy még tavaly decemberben László Ágnes önkormányzati képviselő, akinek területén a legtöbben panaszkodnak a hangágyúk használatára a Czigle frakció vezetőjével, Fehér Istvánnal közösen javaslatot terjesztettek elő a zajszintcsökkentő önkormányzati rendelkezés kiadására, amit a testület áprilisra halasztott. Dr. Csáky András polgármester azonban április 22-ei határozatában úgy döntött, hogy nem alkot rendeletet és nem tesz javaslatot sem a képviselőtestületnek a helyi környezet- és természet védelméről szóló 2/2003. (I. 30.) Ök. rendelet kiegészítésére, zaj- és rezgésvédelem szabályozása ügyében. „Figyelemmel Agócs Gábor zaj- és rezgésvédelmi szakmérnök, környezetvédelmi, táj- és természetvédelmi szakértő 2021. április 6-án kelt véleményére, valamint a Pest Megyei Kormányhivatal 2020. december 31-én kelt állásfoglalására és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2020. szeptember 7-én kelt tájékoztatására.”

A hangágyú a szántóföldi és gyümölcsös növények védelmét szolgálja a madarak elriasztásával. A hanghatással történő növényvédelem évszázadok óta bevett eljárás a gazdáknál és Cegléden is nagyon régóta alkalmazzák a karbid, vagy gázágyúkat. A módszer egy mezővárosban korábban nem váltott ki felháborodást, mert a vidéki életmódhoz szokott emberek elfogadták a szükségességét a termés védelme érdekében.

Azt, hogy miért éppen most vetődhetett fel ez a probléma és van-e megoldás, ezt kérdeztük Klément György szőlő- és gyümölcstermesztéssel foglalkozó mezőgazdasági vállalkozótól, önkormányzati képviselőtől: – A hang a szántóföldi növénytermesztőktől származik, akik a házi(!) galamboktól így próbálják megmenteni a napraforgó és kukoricatermést Cegléd határához közel, a 4-es út másik oldalán. Birtokvédelem címén ehhez joguk van, és ezt helyi rendelettel nem lehet felülírni. sajnálatos, hogy a galambok tönkreteszik a munkájukat. Ezévben különösen nehéz dolguk van, mert ilyen mértékű talán még soha nem volt a „galambtámadás”, ezzel együtt a durrogtatás is gyakoribb és talán ez az oka annak, hogy most a lakosság jobban felfigyelt a jelenségre. Az a tapasztalatom, hogy a régóta itt élők már megszokták ezt a hangot, de az új beköltözők számára ijesztő lehet a kora reggeli  vagy éjszakai ágyúzás. Az is felmerült, hogy miért akkor ágyúznak, amikor a lakosság még pihenni szeretne. Hát azért mert a galambok és a seregélyek is éjszaka és kora hajnalban jelennek meg, tehát ekkor kell elűzni őket.

– A tiltakozók felvetették a korszerűbb módszerek alkalmazását is. Erről mi a véleménye?

– Valóban vannak az emberi fül számára nem annyira sértő módszerek is, például rövidhullámú, vagy ultrahangos elemmel vagy akkumulátorral működő madárriasztók. Én magam is alkalmazok ilyet a Bedében lévő cseresznye- és meggyültetvényeken. Azok azonban – ismereteim szerint – csak kisebb területen alkalmazhatók hatékonyan. A legősibb, legbiztosabb módszer és a gazdák rendelkezésére álló lehetőség a gázágyú. Sajnos, bár valóban a korszerűbb módszerek lennének az igazi megoldás, kevés lehetőségük van a gazdáknak beruházni a korszerűbb rendszerek beszerzésébe. Jómagam a szőlőmben úgy oldottam meg a madárvédelmet, hogy egy 10 méteres rúdra egy kiterített szárnyú sas figuráját erősítettem fel és a madárijesztő valóban működött, elriasztotta a madarakat.

A lakosok pihenéshez való joga és a gazdák termésük védelméhez való joga között valóban ellentét feszül, amit nehéz feloldani, ha a felek erre nem mutatnak hajlandóságot. Cegléden ennek már hagyománya van, elég az Ugyerben lakott terület közelében vadászókra vagy a trágyaszag ügy évek óta fennálló megoldatlanságára gondolni.

Fotó: KÖD

Hasonló hírek

1 hozzászólás

  1. Állítsák már le magukat az emberek! A hangágyu, máskor a trágyaszag és nem sorolom. Zabálni pedig mindenki szeret. A mocskát uton-utflélen leteszi, semmivel nem törődve. Inkább magukkal törődjenek ne minden mással!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

Illegális szemétlerakó mérgezi az Ugyer dűlőit

Óriási mennyiségű illegális hulladék gyűlt össze Cegléd határában, a...

Hamis aranytömbökkel csapták be áldozataikat

Hamis befektetési arannyal vertek át vásárlókat három öcsödi férfi...

Beépíthető hulladéktárolók a szemét diszkrét kezelésére

A lakásban kiemelt jelentőséggel bíró hely a konyha, hiszen...

Sikeres tavaszi szezonkezdet a Ceglédi VSE fitkideseinél

A Ceglédi VSE fitkidesei a tavaszi versenyszezont a III....

Ceglédi győzelem Veszprémben

Az elmúlt hetek ceglédi vereségei miatt rangadóvá avanzsált mérkőzésre...