2.8 C
Cegléd
2024. december 6. péntek
spot_img
spot_img
spot_img

Egyedi műalkotás az abonyi református gyülekezeti házban

Augusztus 29-én Hálaadó istentisztelet keretében köszönték meg a hívek Istennek, hogy nt. Gáll Károly lelkipásztor és az Abonyi Református Egyházközség Gyülekezete tíz esztendeje együtt munkálkodik. Ez alkalomból Gáll Károly egy csodálatos műalkotást adományozott a helyi gyülekezetnek. Molnár Ibi festőművész megfestette a templom fakazettáit egy fatablóra, mely a gyülekezeti házban került elhelyezésre. Ezen műalkotás mellett egy Abonyi Magyar Imre festmény átadására is sor került. Ez utóbbit a hívek adományozták a 10 éves szolgálat emlékére a lelkészüknek.

Az abony.hu-nak a lelkipásztor elmondta: az imaterem felújításkor merült fel a gondolat, hogy a szószék mögötti részre a templom festett fakazettáinak motívumait jelenítenék meg.
„Tavaly Molnár Ibi festőművésznek volt egy kiállítása, ahol szóba került a lehetősége a fakazetták megfestésének egy műben. Ő azt mondta, hogy szívesen megfesti, csak terveztessük meg valakivel. Ez nem volt egyszerű kérdés, mert ezen úgynevezett „mennyezőknek” egy fix sorrendje van. Hogy egy kerek egész mondanivaló összeálljon, a jelképrendszerben, ahhoz meg kell tervezni, hogy honnan indul el és melyik szimbólum után mi következik. Van olyan templom is, ahol úgy világítja meg a fény a mennyezetet, azt az adott kazettát, mely az akkori ünnepkörhöz tartozik. Nagyon komoly, bonyolult, összetett rendszer ez. Mindenképpen szerettük volna mindezt egy hozzáértő emberrel megterveztetni.” – mondta el a lelkipásztor és hozzátette: Bereczky Zoltán nyugdíjas lelkipásztor, néprajzos tervezte meg az abonyi kazettás képet.


„Az alföldi régióban egyedül az abonyi református templomban maradtak meg a kézzel festett fakazetták. Igazándiból „kikopott” az a tudás, hogy az emberek olvasni tudják, hogy mi is van az adott képen, így puszta díszítésnek vélték. Különösen a puritanizmus időszakában igyekeztek a templomokat minden díszüktől megfosztani. Sok helyen a fakazetták is kikerültek. Mi szerencsések vagyunk e tekintetben, hiszen az abonyi református templom fakazettáinak eszmei értéke felbecsülhetetlen. Örülök annak, hogy most már a gyülekezeti házban is visszaköszön ez a szimbólumrendszer Molnár Ibi festőművész műalkotása által.”

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

spot_img

Friss híreink

Rendőreink a segítségnyújtás élvonalában

Cegléd térségében két példaértékű eset is történt a napokban,...

Megnyíltak a BORG Apartmanok Cegléden

Cegléden a napokban nyitott meg egy új szálláshely, a...

Feloszlik a Fatal Error

Közösségi oldalukon jelentette be a ceglédi zenekar, hogy a...

Autók fényárban

Mostanában péntek-szombat esténként a belvárosban több helyszínen és a...

18 év fegyház a kettős baltás gyilkosság vádlottjának

Jogerősen 18 év 6 hónap fegyházbüntetésre ítélték a nagykőrösi...