Hacsak nincs némi műszaki affinitásunk, szinte biztos, hogy nem szeretünk túl sokat eszközeink szerelésével, beállításával foglalkozni. Mutatunk néhány praktikát, melyekkel könnyebb lesz beüzemelni routerünket, és még biztonságosabbá tehetjük lakásunk internetelérését!
A titok az elhelyezésben rejlik
Ahhoz, hogy a lakás minden helyiségéből egyformán jó legyen a sávszélesség, egy központi helyet kell választanunk a hálózati elosztónknak. Ez a hely ne egy szekrény belseje legyen, de ne is a falak mellett vagy a mikrohullámú sütők közelében! Ha ezeket betartva mégis gondunk adódna az interneteléréssel, esetleg gépünkben gyanítunk csatlakozási hibát, vegyük igénybe a Datatrans szerviz szolgáltatását!
Miután megbizonyosodtunk róla, hogy messzire helyeztük minden potenciális árnyékolási lehetőségtől a routerünket, következhet az izgalmasabb rész: a technikai beállítás.
A fő attrakció: a router beállítása
Már előre megnyugtatnánk mindenkit: a beüzemelés nem egy bonyolult dolog. Mindössze egy laptopra/asztali számítógépre, és egy utp (vezetékes) kapcsolatra van hozzá szükségünk. Az elosztónk beállításának menete pedig a következő:
- A kábelt először a laptopunkhoz, majd a routerünk egyik LAN-portjához csatlakoztatjuk.
- Megnyitjuk kedvenc böngészőnket a gépünkön.
- Az URL cím helyére beírjuk a router alapértelmezett IP-címét. Ezt az eszköz használati utasításában fogjuk megtalálni.
- Miután bejön a belépési felület, beírjuk a gyári belépési adatokat, melyeket szintén a leírásban találunk meg.
- Ha van bármilyen egyedi igényünk, a használati utasításnak megfelelően ekkortól már átállíthatjuk – azonban a gyári beállítások általában elegendőek. Egyedül a gyári felhasználónevet és jelszót célszerű minél előbb megváltoztatnunk.
- Amennyiben wifi-alapú routerünk van, keressük meg a WLAN-menüpontot, és végezzük el a jelszó módosítását! Adunk is néhány tippet, hogy a kód minél feltörhetetlenebb legyen:
- Legyen valami vicces/fura, amire elsőre senki sem gondolna!
- Ha teletűzdeljük a jelszót speciális karakterekkel, számokkal vagy nagy betűkkel is, az még jobb.
- Nem szeretnénk, hogy gyerkőceink állandóan a neten lógjanak? Erre is van megoldás: routerünkön időkorláthoz köthetjük vagy teljesen ki is zárhatjuk gyermekeink IP-címét. De csak magát az internetszolgáltatást is köthetjük egy bizonyos időtartamhoz.
- Ha pedig okosotthont vezérlünk az adatelosztóval, a kétlépcsős azonosítás és a biztonsági szoftverek telepítése is erősen ajánlott.
Az utolsó simítások
Ha már a router minden beállítása kész, jöhet a puding tényleges próbája: az internet sebességének tesztelése. Egy internetsebesség-mérővel nézzük meg, mennyit kell várnunk egy oldal betöltésére, a fel- és letöltésre, valamint ellenőrizzük a válaszadás gyorsaságát is! Ha ezek is stimmelnek, elmondhatjuk: mostantól egy stabil, gyors internetkapcsolat áll a rendelkezésünkre. Indulhat is az esti mozimaraton!