17.6 C
Cegléd
2024. október 13. vasárnap
spot_img

Allergiás a kutyád? Ezekből a jelekből ismerheted fel!

 

 

Az allergia a szervezet túlzott mértékű reakciója bizonyos anyagokkal, összetevőkkel szemben, amely igen változatos tünetekben nyilvánulhat meg. Ráadásul egyre gyakoribb a kutyák esetében is. Ahogyan nálunk, embereknél is okozhatják az élelmiszerekben található komponensek, úgy az állatoknál is felléphet takarmányallergia a tápokban lévő alkotóelemek kapcsán.

 

A hírekből is tudjuk, hogy gyakoribbá váltak a különféle érzékeny reakciók, ahogy azt is, hogy feltétlenül foglalkoznunk kell a jelenséggel. Szerencsére van megoldás, beszerezhető például a Grandopet.hu webshopból hipoallergén kutyatáp, de ehhez persze fontos, hogy felismerjük, hogy valóban allergiával van dolgunk.

 

Intő jelek, hogy a kutyus allergiás

 

Igen változatos tüneteket tapasztalhatunk, a legszembetűnőbb, hogy a kutyus nagyon sokat vakarózik, rágja, harapdálja a bőrét, gyakran nyalogatja a mancsait. Szintén gyanúra adhat okot a hasmenés, a tüsszögés, a szőrhullás, a foltokban kopaszodás, az orrfolyás, a gyulladt, vörös szemek. Idesorolandók a különféle bőrpanaszok is, az irritált, kipirosodott bőr. Továbbá gyakori az is, hogy az eb szinte folyamatosan a fülét vakargatja.

 

Bundás barátainknál éppúgy kiválthatnak allergiát környezeti tényezők, mint a takarmányban található összetevők. Ez utóbbi tekinthető a gyakoribbnak, de azért fontos megismerni a másik fajtát is.

 

Mit tehetünk környezeti allergia esetén?

 

Elég gyakori tévhit, hogy az ebek panaszait kizárólag a takarmány valamely komponensei váltják ki. Négylábú kedvenceink lehetnek allergiásak pollenekre, penészspórákra, atkákra, sőt, még a szappanokban, tisztítószerekben található összetevőkre is.

 

Talán meglepő, de allergizálhatnak a mi bőr- és szőrmaradványaink is, ezt hasonlóképpen kell elképzelni, mint amikor egy ember allergiás az állatszőrre, csak itt fordított a helyzet.

 

A környezeti allergia esetében bár teljesen nem tudjuk ezeket a kiváltó ágenseket kizárni az élettérből, mégis sokat tehetünk azért, hogy minél kevesebb legyen jelen állatunk környezetében. Takarítsunk gyakrabban, cseréljük le a nehezen tisztítható szőnyegeket, lakástextileket valami egyszerűbb megoldásra. Ha pedig a pollenek jelentik a probléma forrását, időzítsük a sétákat a kora reggeli vagy késő esti időszakra. 

 

Hogyan kezelhető a takarmányallergia?

 

Amennyiben arra gyanakszol, hogy kedvencednek valamilyen élelmiszer-allergiája van, érdemes bevetni az eliminációs diétát. Ennek lényege, hogy 2 hónapra kizárod azokat az összetevőket az étrendjéből, amelyek gyakori allergénnek számítanak. Amikor pedig eléri a tünetmentes állapotot, elkezded apránként, fokozatosan visszavezetni ezeket, és a tapasztalt változásokat, tüneteket feljegyzed. Ezt a szakaszt csak körültekintően, állatorvosi egyeztetés után szabad végezni! Fontos továbbá, hogy kizárjunk minden más, súlyos megbetegedést. Amennyiben beigazolódik, hogy kutyusod allergiás valamely eledel-összetevőre, érdemes váltani hipoallergén kutyatápra.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

A németországi költöztetés is történhet zökkenőmentesen

Az utóbbi években azt tapasztalhattuk, hogy egyre több ember...

Hajnali sokaság az iskola udvarán

Két ceglédi iskolából (Unghváry és Bem) több mint 100...

Tisza sziget Cegléden

Október 4-én került sor a Tisza Szigetek találkozójára Nagykőrösön,...

Megy vagy marad?

Október 10-én tesz esküt és kezdi meg munkáját a...

Fiatal Alkotók Műhelye – újratöltve

Egy hely… … ahol önmagad lehetsz, … ami hiányt pótol, … ahol...