10.3 C
Cegléd
2024. november 4. hétfő
spot_img

Esküvői hagyományok felelevenítése

 

Újra nagy divatja lett annak, hogy a lánykérés a régimódi etikett szerint történjen. Erre talán egy kicsit az amerikai romantikus filmek történetei is rásegítettek az utóbbi időben, de tény, hogy sok vőlegény tartja az eljegyzést megelőzően a hagyományos etikettet. Ebben a cikkünkben ezt a témát fogjuk egy kicsit körbejárni.

 

A jegygyűrű megvásárlása is igen fontos feladat, amit érdemes nem az utolsó pillanatra hagyni, ha meg szeretnénk lepni kedvesünket. A FEIL ékszer webshopban csoda szép eljegyzési gyűrűk közül válogathatunk, ahol egészen biztosan megtaláljuk a tökéletes darabokat.

 

Lánykérés az eljegyzést megelőzően

 

A lánykérés apától gyakorlatilag az etikett egyik első lépése. A régi magyar hagyományokat követve illik a vőlegénynek megkérni a lány kezét annak édesapjától. Ilyenkor elmegy a szülőkhöz, biztosítja őket arról, hogy valóban komolyak a szándékai, és elmondja, hogy szeretné feleségül venni a lányt. Ez manapság már messzemenően nem kötelező úgy, mint korábban, de igen tiszteletteljes gesztus a lány szülei felé.

 

Eljegyzés kihirdetése

 

A lánykérés megtörténtét követően először a szülőket, majd a közeli és a távolabbi rokonokat, végül a barátokat és az ismerősöket illik értesíteni. A szülőkkel, nagyszülőkkel és rokonokkal személyesen illendő közölni a hírt, de ez manapság a digitalizált világunkban a nagy távolságok miatt sokszor nem így történik.

 

Jellemző, hogy a hírt a pár a social media platformokon teszi közzé, így értesítve szinte mindenkit egyszerre, a szülők után. Ha a pár valamelyik tagja az előző házasságából jó viszonyt ápol a volt anyóssal és apóssal, őket is az elsők között illik értesíteni a házasságról.

 

Eljegyzési parti

 

A nagy bejelentést követően a párok általában eljegyzési ebédet vagy vacsorát, esetleg partit adnak azoknak, akikkel szeretnék a nagy eseményt megünnepelni. Ezen az összejövetelen a pár rokonsága és barátai össze tudnak egymással ismerkedni, így nem az esküvőn fognak először találkozni.

 

Ezeken a partikon illendő legalább egy embernek – a vőlegény vagy menyasszony testvérének, esetleg legjobb barátjának – pohárköszöntőt mondani az egybekelő párra. Amerikából indult egy szokás, amit pár éve itthon is kezdenek átvenni: eszerint az eljegyzés bejelentését egy nagyobb lélekszámú összejövetelen teszik meg, így gyakorlatilag egy miniesküvőt tart a jegyespár még a házasságkötést megelőzően.

 

A jegyesség időtartama

 

Az, hogy meddig tart a jegyesség időszaka, teljesen változó, ezt mindig a pár élethelyzete határozza meg. Vannak, akik az eljegyzést követően néhány hónapon belül összekötik az életüket, míg mások akár éveket is várnak. Ennek az oka lehet egy olyan élethelyzetbeli változás, amely miatt például egy költözés, munkahelyváltás, esetleg egyéb nagy változások csak megnehezítenék az esküvő megszervezését.

 

Érdemes megemlíteni, hogy a jegyesség kinyilvánításától kezdve a rokonságnak illik a jegyespárt úgymond házastársként kezelni, és bármilyen rendezvényre vagy családi összejövetelre mindig együtt meghívni őket.

Hasonló hírek

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét

Friss híreink

“Ámokfutó lövöldözik a Cegléden”

A Metropol beszámolója szerint Cegléd lakóit rettegésben tartja egy...

Egy napon belül elfogtak egy 20 éves tolvajt

Kutyák kiképzésével foglalkozik az a férfi, aki október végén...

Diákolimpia országos döntő

Az U13 korosztály szabadfogású diákolimpia országos döntőjével indult a...

Látogatás a ceglédi hadifogolytáborban

A Demokrata című újság munkatársát kísérte körbe Reznák Erzsébet...

Fát ültettek a jövőért

A Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium 1979-ben végzett IV. B...